WaPo zdôrazňuje, že vodnú cestu Paraná sužuje pašovanie drog
Vodná cesta Paraguaj-Paraná, ktorá každoročne prepravuje tisíce ton nákladu, je jedným z hlavných priechodov pre zásielky kokaínu smerujúce okrem iných destinácií do Hamburgu a Antverp, informoval Washington Post. Prejde viac ako 3 300 kilometrov a spája najmenej 150 prístavov v piatich krajinách. Je to pravdepodobne najdôležitejšia riečna obchodná cesta na kontinente.
V roku 1992 sa Brazília, Bolívia, Paraguaj, Argentína a Uruguaj dohodli, že použijú dve prirodzené rieky, ktoré sa stretávajú na hranici medzi Argentínou a Paraguajom, ako tranzitnú cestu pre tovar a budú ich bagrovať, aby umožnili komerčnú prepravu nákladných člnov do a z Atlantického oceánu. Táto komerčná cesta by teraz zahŕňala drogy z tajných stôp v Bolívii do Paraguaja a odtiaľ do Río de la Plata. Podľa Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) sa v rokoch 2010 až 2021 záchyty kokaínu spojené s vodnou cestou Paraguaj-Paraná päťnásobne zvýšili.
Paraguaj, jeden z popredných svetových vývozcov sójových bôbov, hovädzieho mäsa a organického cukru, má tretiu najväčšiu flotilu riečnych plavidiel na svete, za Spojenými štátmi a Čínou.
Napriek novým detekčným technológiám obchodníci s drogami naďalej nachádzajú spôsoby, ako sa vyhnúť kontrolám miešaním kokaínu s tekutinami, práškami a inými materiálmi.
Tento mesiac paraguajská protidrogová agentúra Senad oznámila prerušenie spolupráce s americkou DEA a ustúpila, čím do celej záležitosti pridala zmätok. Podľa WaPo bolo rozhodnutie Asunción zamerané na ochranu vysokých paraguajských politikov.
Argentínsky prístav Rosario je dostatočne hlboký pre zaoceánske plavidlá, takže menšie člny musia preložiť svoj náklad tam alebo ďalej na juh, kým sa dostanú do Atlantiku. Rosario sa stalo centrom pre zásielky kokaínu až do ďalekej Austrálie, poznamenal WaPo. V auguste 2022 úrady zadržali viac ako 1,5 tony kokaínu v sklade v Rosariu. Okrem toho, že je Rosario rodiskom Lionela Messiho a Ernesta „Che“ Guevaru, je tiež jedným z najnásilnejších miest v Argentíne, hoci za libertariánskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý tam rozmiestnil ďalšie federálne sily, je situácia pokojnejšia.
Rosario je už desaťročia známe ako „argentínske Chicago“. Po prvé preto, že tu funguje obilná burza, a po druhé pre mieru kriminality. Je to tiež miesto, kde generál Manuel Belgrano vytvoril argentínsku vlajku v roku 1810.