Uruguaj platí španielskym lodeniciam za výstavbu dvoch OPV
Tento týždeň uruguajská vláda zaplatila 8,4 milióna dolárov španielskej lodenici Cardama ako prvú splátku za výstavbu dvoch nových oceánskych hliadkových plavidiel (OPV), na ktorých sa dohodlo v júli minulého roka. Odvtedy bol proces spochybňovaný a dokonca aj admirál uruguajského námorníctva odišiel z aktívnej služby uprostred kontroverzie.
Minister obrany Armando Castaingdebat trval na tom, že nové jednotky „poskytnú Uruguaju zdroje na riešenie problémov, ktoré obe krajiny (krajiny: Argentína a Uruguaj) majú, najmä tie, ktoré sa týkajú obchodovania s drogami, nezákonného obchodovania, obchodovania s ľuďmi a ja Myslím si, že aj na hraniciach našich krajín máme spolu veľa práce.“
Pokiaľ ide o pochybnosti o schopnosti Cardamy dokončiť prácu, Castaingdebat naznačil, že tento problém je teraz vyriešený. Celková dohoda so spoločnosťou Cardama predstavuje 82 miliónov eur, ako informovalo Montevideo. Plavidlá boli získané z rezervovaných prostriedkov od National Development Corporation (CND) a General Revenues.
Nové plavidlá s kapacitou približne 80 členov posádky budú mať výtlak 1700 ton, dĺžku 86,75 metra, šírku 12,20 metra a ponor 3,60 metra, čo im umožní dosiahnuť maximálnu rýchlosť 24 uzlov. Jeho výzbroj bude pozostávať z 30 mm luku a 12,7 mm guľometov ako podporných zbraní.
Vedľa hangáru budú mať aj zadnú plošinu na obsluhu stredne veľkého vrtuľníka. Podľa náčelníka štábu uruguajského námorníctva, admirála Jorgeho Wilsona Menéndeza, tieto jednotky budú môcť používať vrtuľník, „čím sa rozšíri ich detekčný rádius pomocou radaru na vyhľadávanie na povrchu, ktorý má lietadlo nad rámec radaru, ktorý má loď. . OPV budú mať aj zadnú rampu na rozmiestnenie dvoch pevných záchytných člnov (RHIB).
Uruguaj si vybral Cardamu, pretože, ako sa uvádzalo, spĺňalo požiadavky stanovené samotným národným námorníctvom, ako je potreba zbraní, heliportu, ako aj ďalšie podmienky na plnenie poslania starostlivosti o prírodné zdroje a potláčanie nezákonného násilia rybolov. Ponuka zo španielskej lodenice bola najnižšia, z celkovo ôsmich medzinárodných ponúk. Ponúkol tiež najrýchlejší čas doručenia v porovnaní s konkurenciou.
V druhej polovici roku 2024 však admirál uruguajského námorníctva Gustavo Musso požiadal o uvoľnenie z aktívnej služby za nákup OPV od Cardamy za 92 miliónov dolárov. Musso, ktorý trval na tom, že táto spoločnosť nemá žiadne skúsenosti s budovaním tohto typu jednotiek a odporučil namiesto nej inú, podal svoju rezignáciu admirálovi Wilsonovi.
Obranná komisia Uruguajského senátu navyše dostala list od čínskeho Shipbuilding Trade (CTSC), ktorý sa zúčastnil na výberovom konaní a spochybnil poslednú výzvu Montevidea. Tender v roku 2021 bol vyhlásený za neplatný, pretože všetky návrhy presiahli rozpočet ministerstva obrany 120 miliónov dolárov. Najlacnejšia bola čínska so 168 miliónmi dolárov. Keď sa uskutočnil nový hovor, Čína znížila svoju cenu a dala sa k dispozícii na rokovanie.
Musso, ktorý plánoval odísť do dôchodku o šesť mesiacov, napísal v máji správu, v ktorej dospel k záveru, že najlepšia ponuka bola španielska lodenica Godan, po ktorej nasledovali kolumbijské lodenice Cotecmar a francúzske Kership, juhokórejský Hyundai a potom Cardama. . Vtedajší minister obrany Javier García 17. júla oznámil, že Cardama bol vybraný na základe rozhodnutia schváleného „poradným výborom vymenovaným MDN“ a „na základe rady národného námorníctva“.
CTSC tvrdila, že špecifikácie „nikdy neboli definované“ v druhom tendri. „Prešli sme od 89-stranového dokumentu s požiadavkami, zárukami, váhovými faktormi, hodnoteniami atď. k prijatiu požiadaviek telefonicky alebo v poznámke, ktorá má menej ako pol strany.“ Spoločnosť trvala na tom, že predložila druhú ponuku v súlade s dostupným rozpočtom.
Vtedajší senátor Frente Amplio Sandra Lazo opakovane trval na tom, aby Uruguaj odstúpil od zmluvy so spoločnosťou Cardama, ktorej hrozil bankrot. „Predstavili sa komisie pre transparentnosť a monitorovanie, ktoré sa dostali do úzadia, pretože tlač mala veľakrát viac informácií, než aké boli poskytnuté v tých oblastiach, ktoré boli oznámené s veľkou pompou,“ povedal Lazo. „Vráťme sa k miešaniu a distribúcii,“ dodal napriek tomu, že priznal, že IPO sú nevyhnutné.
V tom čase bývalý prezident José Pepe Mujica trval na tom, že „čínsky trh nemožno ignorovať“ a povedal, že rozhodnutie uruguajskej vlády vybrať si Cardamu bolo „diplomatickou chybou“, pretože Číňania „všetko berú na vedomie, sú podrobní; Ísť porozprávať sa s čínskym diplomatom znamená vedieť, že sú tam traja alebo štyria ľudia, ktorí tam počúvajú a všetko si všímajú do posledného detailu. Číňania posielajú veľvyslancov, ktorí hovoria španielsky a ktorí boli predtým vyškolení na latinskoamerických univerzitách. Nič neimprovizujú. Nie sú ako Američania, ktorí k nám posielajú veľvyslanca, ktorý nevie ani slovo po španielsky. „Tieto chyby nerobia.“ Z tohto dôvodu bolo potrebné ospravedlniť sa Číne, argumentoval Mujica.