Argentinská vláda je odhodlána najít osoby odpovědné za vraždu prokurátora Nismana
Argentinský prezident Javier Milei uvedl, že zvláštní prokurátor Alberto Nisman byl zavražděn „rukou nejtemnějších mocností“ v zemi. Nisman byl nalezen mrtvý 18. ledna 2015 ve svém bytě se střelným poraněním hlavy několik hodin předtím, než předstoupil před výbor Kongresu, aby vysvětlil své závěry o takzvaném Memorandu o porozumění s Íránem.
Podle vlády tehdejší prezidentky Cristiny Fernández de Kirchner by to pomohlo při vyšetřování útoku z roku 1994 proti ústředí Argentinské izraelské vzájemné asociace (AMIA) v Buenos Aires, při kterém zemřelo více než 80 lidí.
Milei popsal tuto dohodu jako „zradu země“. Jiní členové liberální administrativy Milei, jako ministr spravedlnosti Mariano Cúneo Libarona a ministr cestovního ruchu (a bývalý viceprezident Daniel Scioli) jsou však známí tím, že teorii sebevraždy podporují.
„Prezidentství si vehementně připomíná 10 let od vraždy federálního prokurátora UFI-AMIA Alberta Nismana rukou nejtemnějších u moci,“ stojí v oficiálním prohlášení.
„Stížnost je obviňovala ze zneužití pravomoci a porušení povinností veřejného činitele v souvislosti s jejich jednáním, aby osoby odpovědné za teroristický útok na AMIA nebyly potrestány. Ústředním prvkem bylo Memorandum o porozumění mezi Argentinskou republikou a Íránskou islámskou republikou, skutečný příklad kapitulace suverenity a zrady vlasti,“ pokračoval.
Předsednictvo také zdůraznilo vládní iniciativu začlenit „Soud v nepřítomnosti“ do procesního řádu, který by zaručil, „že ti, kdo jsou odpovědní za nejhorší útok v historii na argentinské půdě, nezůstanou bez trestu“.
Ministryně bezpečnosti Patricia Bullrichová, která byla v lednu 2015 zákonodárcem, který požádal o Nismanovo vystoupení před Kongresem, trvala na tom, že „Alberto Nisman byl zavražděn. Justice to již řekla a zbývá najít všechny zodpovědné, od prvního do posledního, navzdory pokusům o beztrestnost. Pravda je blíž než kdy jindy. Mám k tomuto případu zvláštní závazek, protože mi Nisman věřil, že se podělím o stížnost, kterou se chystal předložit: skutečný důvod memoranda s Íránem. „Zavraždili státního žalobce, aby ukryli nejtemnější a nejhanebnější pakt v naší historii.“
„Nyní to potvrdil Nejvyšší soud: případ se vrací k soudu a tentokrát přijde se vší silou země odhodlané skoncovat s beztrestností. Na vaši počest, Alberto,“ dodal.