Francúzsko chce, aby dohoda medzi Mercosurom a EÚ nebola podpísaná
Francúzsko nepodpíše dohodu o voľnom obchode (FTA) medzi Európskou úniou a južným spoločným trhom (Mercosur), informovala vo štvrtok ruská spravodajská služba Sputnik. V skutočnosti Paríž urobí všetko pre to, aby ho zablokoval.
„Za súčasných podmienok nie je táto dohoda pre Francúzsko prijateľná a ani nebude“, pretože by podkopala jeho poľnohospodársky sektor a jeho záväzok voči životnému prostrediu, povedal novinárom francúzsky premiér Michel Barnier.
Minister hospodárstva Antoine Armand pre miestnu rozhlasovú stanicu vyhlásil, že Francúzsko urobí všetko pre to, aby zmluva medzi EÚ a Mercosurom neprešla bez zmien.
„Využívame všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii, vrátane inštitucionálnych a hlasovacích prostriedkov na európskej úrovni, aby (dohoda s) Mercosurom nepokračovala tak, ako je,“ povedal v rádiu Sud.
Počas rozhovoru tiež vysvetlil, že táto dohoda bola „priamym útokom na našich farmárov“ a najmä na chovateľov dobytka, ktorých trh by sa mohol znížiť v dôsledku „príchodu mäsa, a najmä hovädzieho mäsa, absolútne perfektné podmienky.“
Vyzdvihol aj množstvo environmentálnych problémov, s ktorými francúzska vláda nesúhlasí. „Z hľadiska klímy táto dohoda nerešpektuje štandardy, ktoré sme si stanovili,“ trval na svojom.
Francúzsko varuje aj ostatné európske krajiny, aby ho nasledovali. „Organizujeme sa s európskymi krajinami, aby sme im pomohli pochopiť nebezpečenstvo (Mercosur),“ povedal Armand. Rádio Sud uviedlo, že sa v tejto súvislosti šušká o spojenectve okrem iného s Nemeckom a Poľskom.
Okrem toho viac ako 600 francúzskych poslancov (poslancov, senátorov a europoslancov) tento týždeň napísalo predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, aby vyjadrili svoj nesúhlas so zmluvou.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa tento víkend stretne v Buenos Aires so svojím argentínskym kolegom Javierom Mileiom, ktorý nariadil stiahnutie delegácie juhoamerickej krajiny z Konferencie strán OSN o zmene klímy 29 (COP29) v Baku. (Azerbajdžan), podujatie, ktoré sa snaží posilniť globálnu spoluprácu s cieľom zaručiť trvalé klimatické riešenia. Milei nechce ustúpiť cieľom takzvanej Agendy 2030. Argentína je spolu s Brazíliou, Bolíviou, Uruguajom a Paraguajom jedným z piatich členov Mercosuru.