Pamätajú si Noc rozbitého skla v Uruguaji
Zástupcovia uruguajskej vlády, ale aj opozície sa tento pondelok stretli, aby si pripomenuli neslávne známu Noc rozbitého skla, ktorú spáchalo nacistické Nemecko 9. a 10. novembra 1938 a ktorá bola oživená minulotýždňovým pogromom proti izraelským futbalovým fanúšikom v Amsterdame.
Na podujatí B’nai B’rith v Novom Izraelitskom zbore (v susedstve Montevideo) v meste Pocitos sa zúčastnili prezident Luis Lacalle Pou, bývalí prezidenti Julio María Sanguinetti a Luis Alberto Lacalle Herrera, ako aj Álvado Delgado a Yamandú Orsi. , z ktorých jeden sa stane budúcou hlavou štátu po druhom kole koncom tohto mesiaca.
Prezident B’Nai B’Rith Uruguay, Jorge Tocar, porovnal udalosti minulého týždňa v Amsterdame s inými historickými prenasledovaniami a opísal ich ako „hon na Židov“. Hovoril aj o aktuálnej situácii v Izraeli a varoval pred nebezpečenstvom, ktoré Uruguaj číha. Útok Hamasu zo 7. októbra 2023 opísal ako „najkrvavejší a sadistický pogrom“ od holokaustu a zdôraznil „pasivitu“ Republikovej univerzity (UdelaR) tvárou v tvár „znepokojujúcim“ udalostiam, ako je tá, ktorá sa stala. proti študentovi, ktorému sa okrem iného vyhrážalo varovaním „sledujeme ťa, sionista“.
Venoval sa aj prípadu novozvoleného poslanca Gustava Salle Loriera, ktorého menovite neuviedol. „S nepríjemným pocitom pozorujeme zvoleného zákonodarcu, ktorý hovorí, že nie je antisemita, pretože miluje palestínskych semitov.“ Keď sa spoja, všetky tieto demonštrácie vytvárajú atmosféru, ktorá „hrozivo pripomína dni pred Krištáľovou nocou,“ zdôraznil Tocar. „Nemali by sme podceňovať závažnosť týchto udalostí,“ dodal.
Argentínsky novinár Alfredo Leuco, ktorý sedel vedľa Lacalla Poua a neskôr sa dostal do centra pozornosti, zdôraznil skutočnosť, že bývalí prezidenti, súčasný a jeho nástupca, napriek tomu, že pochádzali z protichodných politických síl, sa stretli, aby zdôraznili nebezpečenstvo opakovania Krištáľová noc, niečo nemysliteľné v ich krajine. „Dojíma ma, keď vidím schopnosť spolunažívania, tolerancie, každého so svojou politickou ideou,“ zdôraznil Leuco a priznal, že je to niečo, na čo nie je hrdý.
Krištáľovú noc, nazývanú aj novembrový pogrom, vykonali nacistické búrkové jednotky, Hitlerjugend a nemeckí civilisti po celej krajine 9. a 10. novembra 1938, údajne z pomsty za vraždu 9. novembra 1938 v Paríži nemeckým diplomatom Ernstom. vom Rath z rúk 17-ročného poľského Žida Herschela Grynszpana, ktorý žije v hlavnom meste Francúzska. Nespočetné množstvo židovských domov, nemocníc a škôl bolo zničených spolu s 267 synagógami po celom Nemecku, Rakúsku a Sudetoch. Okrem toho bolo zatknutých asi 30 000 Židov.