Petro oceňuje Mujicu nejvyšším kolumbijským vyznamenáním
Kolumbijský prezident Gustavo Petro udělil tento čtvrtek bývalé uruguayské hlavě státu José Pepe Mujicovi Řád Boyacá za jeho oddanost regionálnímu míru. Ceremoniál se konal v Mujicově rezidenci v Rincón del Cerro na okraji hlavního města země, kde 89letý levicový vůdce přijal několik svých příznivců.
Petro, který se v Montevideu věnuje řadě závazků před summitem Jižního společného trhu (Mercosur), řekl, že měl „od mládí velmi blízký vztah“ s Uruguayí a porovnal svou vlastní kariéru partyzána. s Mujicou. Kolumbie je přidruženým státem bloku.
První levicový prezident v historii Kolumbie byl v mládí aktivní v guerille M-19, zatímco Mujica patřil k Národnímu osvobozeneckému hnutí-Tupamaros (MLN-T). „Oba jsme se nakonec vzdali svých zbraní, protože jsme pochopili, že mír je nejdůležitější a nejrevolučnější věcí ve společnosti,“ řekl Petro.
Kromě toho Petro zdůraznil společné úsilí Uruguaye o podporu obnovitelných energií v boji proti změně klimatu. „Uruguay je 100% čistá energie, může nám pomoci defosilizovat svět a zajistit, aby na planetě převládl život a ne chamtivost,“ řekl.
Kolumbijský prezident také trval na tom, že současný uruguayský prezident Luis Lacalle Pou „nechce zabíjet levici, na rozdíl od mnoha latinskoamerických zemí“, což „je důležité, protože Kolumbie pochází z ozbrojené polarizace, která v zemi zanechala mnoho mrtvých. .“
Mujica je „obráncem míru a pevným zastáncem dialogu jako jediného způsobu řešení konfliktů,“ uvedla kolumbijská vláda, když Mujicovi udělila modrý pás s křížem, který ukazuje tvář jihoamerického hrdiny nezávislosti Simóna Bolívara. Během svého předsednictví (2010-2015), Mujica podporoval kolumbijský mírový proces, který vedl k rozpuštění Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) v roce 2017.
Po středečním setkání samotném s Orsim budoucí uruguayská hlava státu zdůraznila, že „ústředním tématem“, o kterém se diskutuje, „byla energetická otázka a otázka životního prostředí“ a také „historie našich lidí“. Orsi, profesor historie, také zdůraznil, že „máme společné a sdílené problémy“, a zároveň zdůraznil důležitost nalezení společných silných stránek mimo politickou příslušnost. Vyzdvihl také „historické povolání Uruguaye k míru a podpoře dialogu“.
Stejně tak Petro připustil, že „někdy“ Uruguay „závidí“, protože „téměř každý žije jako kolumbijská vyšší střední třída“.