Dohoda o voľnom obchode bude predstavovať nárast obchodu Brazílie s EÚ o 5,1 %.
Brazílsky expert predpovedá, že dohoda o voľnom obchode (FTA) medzi južným spoločným trhom (Mercosur) a Európskou úniou (EÚ) bude predstavovať 5,1 % nárast obchodu s blokom, ktorý je už teraz druhým najväčším partnerom juhoamerickej krajiny. , za Čínou, informovala Brazílska agentúra. Tieto projekcie by znamenali nárast hrubého domáceho produktu (HDP), súčtu tovarov a služieb vyrobených v krajine, o 0,34 %.
Keďže znižovanie dovozných ciel je postupné, dopad odhaduje ekonomický tím na rok 2044. V roku 2023 výmena medzi Brazíliou a európskym blokom predstavovala 16 % brazílskeho zahraničného obchodu.
Profesor Giorgio Romano Schutte, člen brazílskeho Observatória pre zahraničnú politiku a medzinárodné začleňovanie (Opeb), uviedol, že súčasná dohoda je lepšia ako dohoda vyjednaná v roku 2019, okrem iného z dôvodu záruk pre automobilový priemysel, aby sa zabránilo dovozu Európske autá poškodzujú brazílsky priemysel. „To však bude závisieť od vtedajšej vlády, či využije alebo nevyužije ochrannú právomoc,“ povedal.
Profesor medzinárodných vzťahov na Federálnej univerzite ABC v São Paule (UFABC) sa domnieval, že ekonomické dopady dohody sa prejavia až po čase a budú obmedzené. Poukázal na to, že iba Čína má s Brazíliou väčší obchodný tok ako 27 krajín Európskej únie plus Spojené štáty.
„Účinok nie je taký rýchly. Vytvorenie pracovných miest bude chvíľu trvať. Ale s touto dohodou sa obchod zvyšuje. Okrem toho dohoda zvyšuje našu vyjednávaciu silu s Čínou a Spojenými štátmi. Táto dohoda má okrem ekonomického aj politický prvok. Teraz to budú môcť využiť niektoré brazílske spoločnosti a spoločnosti Mercosur na podnikanie v Európskej únii,“ dodal Romano.
Brazílska vláda tiež odhaduje nárast investícií v Brazílii, čo predstavuje rast o 0,76 %. Očakáva sa aj zníženie spotrebiteľských cien o 0,56 % a rast reálnych miezd o 0,42 %. Všetko do roku 2044, trval na tom.
Zníženie ciel, ktoré Mercosur účtuje EÚ, môže byť okamžité alebo postupné, zo 4 na 15 rokov. Pre automobilový sektor sú obdobia zníženia ciel dlhšie, od 18 do 30 rokov pre elektrifikované vozidlá, vozidlá poháňané vodíkom a vozidlá s novými technológiami. Na strane EÚ môže byť zníženie ciel tiež okamžité alebo na obdobie od 4 do 12 rokov v závislosti od produktu, vysvetlilo.
Okrem toho sa predpokladajú kvóty pre brazílske poľnohospodárske a agropriemyselné produkty. To znamená, že od určitej sumy začnú niektoré produkty platiť za vstup do bloku plnú tarifu, ako napríklad bravčové mäso, etanol, cukor, ryža, med, kukurica, cirok a syry.
Pre profesora Romana je to hlavná asymetria dohody. „Pri priemyselných výrobkoch z Európskej únie vstupujú bez kvót, bez obmedzenia objemu. V prípade poľnohospodárskych produktov z Mercosuru existujú kvóty,“ povedal.
Brazília vyviezla do Európskej únie v roku 2023 46,3 miliárd dolárov: Živočíšne potraviny – 11,6 %; Kovové rudy a šrot – 9,8 %; Káva, čaj, kakao, korenie – 7,8%; Olejnaté semená a ovocie – 6,4%; Železo a oceľ – 4,6%; Zelenina a ovocie – 4,5%; Odpad z celulózy a papiera – 3,4 %; Mäso a mäsové prípravky – 2,5 %; Tabak a tabakové výrobky – 2,2 %.
Brazília doviezla v roku 2023 z Európskej únie 45,4 miliardy dolárov: Farmaceutické a liečivé produkty – 14,7 %; Všeobecné stroje a priemyselné zariadenia – 9,9 %; Cestné vozidlá – 8,2 %; Ropa a deriváty – 6,8 %; Stroje a zariadenia na výrobu energie – 6,1 %; Organické chemikálie – 5,5 %; Špecializované stroje a zariadenia pre určité odvetvia – 5,3 %; Stroje a elektrické spotrebiče – 4,7 %; Materiály a chemikálie – 3,6 %; Železo a oceľ – 3,4%.