Vyhoštění senátora Kueidera vyvolává v Argentině nové kontroverze
Argentinský prezident Javier Milei z Itálie trval na tom, že čtvrteční zasedání, na kterém byl senátor Edgardo Kueider vyloučen z Horní sněmovny poté, co byl zatčen v Paraguayi s 200 000 dolary v nedeklarované hotovosti, nebylo platné, protože jej vedla viceprezidentka Victoria Villarruel v té době měl na starosti exekutivu. Tento názor sdíleli i další analytici.
Navíc byla na Villarruela podána stížnost za porušení povinností, v Buenos Aires to hlásili také tento pátek. V čele Senátu je podle Ústavy místopředseda, který zastupuje prezidenta v době jeho nepřítomnosti. Obránci prezidentského postoje tvrdí, že Villarruel, jak bylo prokázáno, věděl o Mileiově cestě a nemohl v té době plnit žádnou legislativní funkci.
„Pokud předsedá zasedání Kongresu, pracuje v zákonodárné složce, ale zároveň je prozatímní prezidentkou národa, takže by zastávala dvě funkce, a to porušuje rozdělení pravomocí,“ vysvětlil Milei. v rozhovoru pro rozhlasovou stanici v Buenos Aires. Prezident také připustil, že by s uspořádáním nového zasedání neměly být žádné problémy, protože vzhledem k drtivé většině pro odvolání Kueidera by se výsledek nezměnil.
Náměstek Damián Arabia z Republikánského návrhu (PRO) bývalého prezidenta Mauricia Macriho šel ještě dále a uvedl, že Villarruel mohl utrpět „usurpování funkcí“. Na druhé straně účet sociální sítě X „Milei Emperador“ připisovaný prezidentskému poradci Santiago Caputo zmínil, že Villarruel se dopustil „vážného selhání při plnění svých povinností“.
Tento nový konflikt opět oživil neshody mezi Milei a Villarruelem.
Villarruelův sekretář, Guadalupe Jones, by obdržel dokument od Casa Rosada oznamující Mileiův odchod ve čtvrtek kolem poledne, a proto se tvrdí, že neměl být v Senátu. Jones přijal zprávu v úterý v 8:37 a dvakrát odpověděl „ok“. Nekonal se však žádný formální ceremoniál předání prezidentských funkcí Villarruelovi, který v X napsal, že „dokud nebude moc přenesena na mě, jsem viceprezidentem“.
Bývalý prozatímní předseda Senátu Eduardo Menem vysvětlil, že každý zákonodárce, včetně samotného Kueidera, může požádat o zrušení zasedání. „Bylo to nepravidelné a lze to napadnout,“ řekl. Menem však také zdůraznil, že rozhodnutí o vyloučení Kueidera, schválené velkou většinou, která zahrnovala hlasy z Kirchnerismu, PRO, UCR a LLA, „musí být respektováno“.
Zkušený právník Menem, bratr bývalého prezidenta Carlose Menema a otec současného šéfa dolní komory Martína Menema, také připomněl, že v roce 1996 byl tehdejší senátor Eduardo Angeloz suspendován, ale po zproštění obžaloby byl znovu dosazen. Menem také poukázal na to, že je důležité respektovat soudní dobu.
Mezitím Macri tvrdil, že opatření proti Kueiderovi bylo „útokem na republiku“, ve kterém byly přeskočeny institucionální procesy, aby se „zvířata mohla uklidnit“.
Kueiderův právní tým navrhl, aby Senátu předsedal jeho prozatímní prezident, senátor Bartolomé Abdala z Milei’s La Libertad Avanza (LLA). Dodal, že Kueider byl zbaven práva obhajovat se před komisí pro ústavní záležitosti, které ironicky předsedal. V pátek také Kueiderovi právníci podali odvolání, ve kterém tvrdili „nesrovnalosti“ ve výpovědi jejich klienta. Kueider je v domácím vězení v Asunción a paraguayští prokurátoři odhadují, že proces proti němu může trvat až šest měsíců.
Podle některých politických analytiků v Buenos Aires je současný scénář podobný scénáři z počátku 21. století, kdy Fernando de la Rúa porazil Eduarda Duhaldeho ve volbách v předchozím roce a stal se prezidentem 10. prosince 1999. Jeho spolužák Carlos Chacho. Álvarez, rezignoval na funkci viceprezidenta 6. října 2000, uprostřed skandálu „Banelco“, ve kterém bylo údajně několik zákonodárců podplaceno, aby schválili nějaké reformy práce. Argentinská krize se zhoršila a bez nástupce byl De la Rúa nucen rezignovat. V roce 2002 byl Duhalde – který byl senátorem od roku 2001 – zákonodárným sborem jmenován prezidentem, aby zaplnil uvolněné místo. Jinými slovy, zatímco se Argentinci snaží vyjít s penězi pod nelítostnými ekonomickými reformami Milei, nedochází k žádným sociálním nepokojům, protože by to v nejlepším případě vyvolalo vzestup Villarruela. Bez viceprezidenta by byla opozice nakloněna agitovat masy a podporovat Mileiovo odvolání.
Existuje podezření, že peníze, které Kueider nemohl vysvětlit paraguayským úřadům, pocházejí z „kompenzací“ od libertariánské vlády za schválení takzvaného základního zákona. Jednoznačně to řekla bývalá prezidentka Cristina Fernández de Kirchner.