Venezuela: Žadatel o azyl opouští diplomatickou misi
Venezuelské úřady tento pátek oznámily, že Fernando Martínez Mottola, jeden ze šesti žadatelů o azyl na bývalé argentinské ambasádě v Caracasu nyní střežené Brazílií po diplomatické roztržce, se ve čtvrtek „dobrovolně“ objevil před ministerstvem veřejnosti a svědčil o „skupině členové extremistické organizace Vente Venezuela, kteří jsou na útěku.
Vente Venezuela je stranou opoziční vůdkyně Maríi Coriny Machado, jejíž šest členů hledalo útočiště na začátku roku v argentinské misi, kde jim byl udělen azyl, ale bolívarovský režim jim odepřel bezpečný průchod na letiště.
Tento „zmíněný občan byl postaven před soud a podal státnímu zastupitelství prohlášení o závažných násilných, konspiračních a destabilizujících akcích organizovaných z výše zmíněného diplomatického ústředí v posledních měsících, po prezidentských volbách konaných 28. července,“ pokračuje prohlášení z Chavistova vláda.
Martínez Mottola se „rozhodl aktivně spolupracovat s venezuelským justičním systémem v rámci řádného procesu stanoveného v článku 49 Ústavy republiky,“ uvádí se také v dokumentu zveřejněném na Instagramu.
Martínez Mottola byl poradcem opoziční Demokratické unitární platformy (PUD) bývalého diplomata Edmunda Gonzáleze Urrutii, který byl nucen odejít do exilu do Španělska poté, co tvrdil, že vyhrál volby 28. července proti oznámení Národní volební rady (CNE). ), z toho současný prezident Nicolás Maduro byl vybrán na další pětileté funkční období od příštího 10. ledna. Bývalý ministr dopravy a komunikací za bývalého prezidenta Carlose Andrése Péreze Martínez Mottola byl také šéfem státní komunikační společnosti Cantv.
Od 23. listopadu byla bývalá argentinská ambasáda obléhána provládními jednotkami. Navíc byly přerušeny veškeré dodávky elektřiny a vody. Režim v Caracasu ignoroval žádosti 13 zemí, včetně Spojených států a Argentiny, aby umožnil disidentům opustit zemi. Pedro Urruchurtu, Magali Meda, Omar González, Claudia Macero a Humberto Villalobos zůstali tento pátek uvnitř mise.
Dne 8. prosince dosáhla diplomatická krize mezi Caracasem a Buenos Aires další úrovně, když byl při pokusu o vstup do Venezuely zadržen poddůstojník argentinského národního četnictva, obviněný ze špionáže. Tvrdil, že jeho cesta byla osobní povahy, aby navštívila jeho partnerku a společné dítě.
Podle kolumbijského listu El Tiempo nabídl Maduro libertariánské vládě Javiera Mileie, že umožní pěti uprchlíkům odejít výměnou za sociálního vůdce Milagro Sala. Média jako zdroj uvedla kolumbijského ministra zahraničí Luise Gilberta Murilla. Murillo ve skutečnosti řekl, že Maduro požádal o propuštění bývalého ekvádorského viceprezidenta Jorgeho Glase, který je v současnosti zadržován v Guayaquilu po policejní razii na mexické ambasádě, kam se uchýlil, a „osoby velmi blízké venezuelské vládě vězněné v Argentina.“ Podle El Tiempo by tou osobou byl Sala, který zůstává v domácím vězení v severní provincii Jujuy a odpykává si 13letý trest.
V pátek také Vente Venezuela oznámilo, že vojenští představitelé zastřelili politické vězně ve věznici Ramo Verde. Právnička a lidskoprávní aktivistka Tamara Sujú sdílela snímky a videa z incidentu na sociálních sítích. Nahlásil nejméně tři střelná zranění v příloze A věznice a zdůraznil, že se operace účastnili úředníci z Generálního ředitelství vojenské kontrarozvědky, Bolívarské národní zpravodajské služby a Bolívarské národní gardy. Podle nevládní organizace Foro Penal je ve Venezuele 1877 politických vězňů, z toho 1715 civilistů a 162 vojáků.