Alberto Vojtěch Frič (1882-1944) byl český etnograf, cestovatel, botanik, fotograf, novinář a spisovatel1. V letech 1901-1929 podnikl sedm cest do Jižní Ameriky a jednu do Mexika a USA. Celkem strávil téměř 12 let na cestách1. Jeho cílem bylo shromažďovat kaktusy, objevovat nová území a sbírat etnografické materiály o domorodých kmenech2.
V Paraguayi strávil Frič zvláštní pozornost, během své čtvrté cesty v letech 1909-1912 studoval Čamakoky a Kaduvejce1. Na své páté cestě v letech 1919-1920 se snažil propagovat Československou republiku v Uruguayi a Argentině1. Na své osmé a poslední cestě v letech 1928-1929 objevil nové druhy kaktusů v Bolívii a Peru. To vzbudilo celosvětový zájem o jihoamerickou kaktusovou flóru1.
Hlavní poznatky
- Alberto Vojtěch Frič byl významným českým cestovatelem, etnografem a botanikem, který strávil téměř 12 let na výzkumných expedicích v Jižní Americe.
- Zvláštní pozornost věnoval Paraguayi, kde studoval místní indiánské kmeny a prováděl botanický výzkum kaktusů.
- Frič byl považován za významného odborníka na kaktusy, popsal řadu nových druhů a shromáždil cennou evropskou kaktusovou sbírku.
- Jeho výzkumy a objevy v oblasti botaniky, etnografie a fotografie přispěly k lepšímu poznání jihoamerické přírody a kultur.
- Frič navázal osobní vazby s místními indiány, což se promítlo do dědictví jeho díla i v současnosti.
Život a původ Alberta Vojtěcha Friče
Rodinné zázemí a vzdělání
Alberto Vojtěch Frič se narodil 8. září 1882 v Praze. Byl synem právníka a náměstka pražského primátora3. Od mládí se zajímal o botaniku a kaktusy3.
Po maturitě odjel do Jižní Ameriky. Tam se věnoval sběru a studiu kaktusů3.
První zkušenosti s botanikou
Frič se brzy stal velkým znalcem kaktusů ve střední Evropě3. Jeho zájem o botaniku ho vedl do Jižní Ameriky. Tam se zabýval etnografickými výzkumy indiánských kmenů Paraguaye3.
„Mou vášní se staly především kaktusy, které jsem po celý život pečlivě sbíral a studoval. Výpravy za novými druhy mě nakonec zavedly až do Jižní Ameriky.“
– Alberto Vojtěch Frič, český cestovatel a etnograf4
První kroky do Jižní Ameriky
Na přelomu 19. a 20. století se mnoho autorů vydávalo na cesty. Publikovali své zážitky z cest5. Mezi nimi byli čeští autoři Enrique Stanko Vráz, Josef Kořenský a Alberto Vojtěch Frič. Ti navštívili Jižní Ameriku a napsali o ní mnoho5.
Frič se poprvé vydal do Brazílie v letech 1901-19026. Cestoval po brazilských řekách do Mato Grosso. Tam se setkal s indiány kmene Šavantes6.
Cesta byla ale nelehká. Frič se zranil po střetnutí s jaguárem. To ho inspirovalo k dalšímu poznávání Jižní Ameriky6.
Cestopisná literatura začala v 14. století5. V 15. století přeložil Vavřinec z Březové Mandevillův cestopis do češtiny5. Do té doby se cestopisy šířily rukopisně5.
Kabátníkův cestopis z roku 1539 vydaný v Litomyšli je unikátní. Je plný živých popisek a srovnání s domovinou5.
V humanistickém období se čeští cestovatelé chtěli poznat cizí země a národy. To vedlo k nárůstu literárních textů a korespondence5.
Alberto Vojtěch Frič v Paraguayi
Alberto Vojtěch Frič cestoval po Jižní Americe v 20. století. Seznámil se s indiánskými kmeny v Paraguayi. Na své cestě navštívil kmeny Angaité, Sanapaná, Kaďuveo a Čamakoko7.
Setkání s indiánskými kmeny
Frič se nejvíce spřátelil s Čamakokovými. Ti mu poskytnuli útočiště při nebezpečné povodni7. Žili na Gran Chaca, kde bylo asi 2 000 Čamakoků7.
Žili v šesti vesnicích podél řeky Paraguayé7.
Etnografické výzkumy
Frič pořídil mnoho etnografických dokumentací. Sestavil slovníky 36 domorodých jazyků a fotografoval stovky předmětů8. Ale většina Indiánů neuměla ani guaranijsky, ani španělsky8.
Dokumentace domorodých kultur
Fričovy práce jsou klíčové pro naše pochopení indiánských kultur v Paraguayi. Zachytil mizející tradice a zvyklosti78.
„Setkání s těmito domorodými kmeny Paraguay pro mě bylo obrovským zážitkem a zdrojem nových poznatků. Jejich kultura a způsob života mě hluboce fascinoval.“
– Alberto Vojtěch Frič8
Výzkumné expedice v Gran Chacu
Alberto Vojtěch Frič, český cestovatel a etnograf, vedl výzkumné expedice do Gran Chaca v Paraguayi1. Od roku 1901 do 1929 uskutečnil 7 cest do Jižní Ameriky. Mnoho z nich se soustředilo na Gran Chaco1.
Frič se zabýval studiem místních indiánských kmenů, jejich jazyků, kultur a zvyků9. Také sbíral vzácné kaktusy9.
Expedice přinesly Fričovi cenné poznatky o indiánských populacích9. Jeho práce obohatila naše znalosti o přírodní průzkum paraguaye a objevitelské expedice v Gran Chacu9.
Údaje o výzkumných expedicích Alberta Vojtěcha Friče |
---|
Celkový počet expedic do Jižní Ameriky: 71 |
Celková doba strávená na expedicích: téměř 12 let1 |
Země, které byly cílem expedic: Paraguay, Argentina, Brazílie, Uruguay, Bolívie, Peru1 |
Hlavní výzkumné zaměření: Studium indiánských kmenů, sběr botanických vzorků9 |
Fričovy objevitelské expedice do Gran Chaca odkryly mnoho o tomto regionu a jeho obyvatelích9. Vědecké práce z těchto cest rozšířily naše znalosti o přírodní průzkum paraguaye a přinesly cenné etnografické poznatky9.
Vztahy s indiánským kmenem Čamakoko
Alberto Vojtěch Frič se během cest po Paraguayi spřátelil s kmenem Čamakoko10. To vedlo k narodení jeho dcery Herminie10. Díky těmto vztahům mohl Frič studovat jejich kulturu a jazyk10.
Kulturní výměna a spolupráce
Frič se snažil o kulturní výměnu s domorodci10. Učil se jejich jazyk a zvyky. Současně je seznamoval s evropskou kulturou10.
Společně s Čamakoky organizovali oslavy. To prohloubilo jejich vzájemné porozumění10.
Osobní vazby s domorodci
Alberto Vojtěch Frič si vybudoval silné vztahy s Čamakoky10. Stal se jejich přítelem a byl v kontaktu s jejich vůdci. Tyto vztahy přetrvaly i po jeho odchodu10.
Jeho vnuci založili sdružení Checomacoco. To udržuje vztahy s kmenem dodnes10.
Frič se zasadil o lepší postavení domorodých kmenů10. Jeho výzkumy a dokumentace11 o kmenech Paraguaye11 byly cenné11.
Botanické objevy a sběr kaktusů
Alberto Vojtěch Frič se stal světově uznávaným odborníkem na kaktusy. Na osmi expedicích do Jižní a Severní Ameriky od roku 1901 do 1929 popsal desítky nových druhů. Shromáždil tak největší sbírku kaktusů v Evropě12.
Již v patnácti letech se Frič stal vedoucím odborníkem na kaktusy v Evropě. Odborníci z celého kontinentu ho navštěvovali za radami12.
Při výzkumu setkal Frič s domorodými kmeny. Seznamoval se s 36 indiánskými jazyky a sestavil slovníky12. Jeho práce v oblasti botanické a etnografické fotografie dokumentovaly jeho objevy12.
Frič pátral po kaktusech v Paraguayi, Uruguaye, Argentině, Brazílii a Mexiku12. Objevoval druhy i ve vysokých horách nad 5 000 metrů. To vyvolalo celosvětový zájem o jihoamerické kaktusy12.
Jeho sbírka kaktusů byla největší a nejcennější v Evropě. Bohužel, během druhé světové války zmrzla kvůli nedostatku paliva12.
Frič se kromě kaktusů věnoval šlechtění exotických rostlin, jako byly rajčata. Jeho přínos v akademické sféře je zaznamenán pod botanickou značkou „Frič“12.
„Frič se během svého života věnoval celkem sedmi cestám do Jižní Ameriky a jedné do Severní Ameriky, přičemž většinu času strávil v Paraguayi, Brazílii a Argentině, spíše než doma v Praze.“13
Fotografická dokumentace cest
Alberto Vojtěch Frič je považován za průkopníka české cestopisné fotografie. Pořídil stovky fotografií z Jižní Ameriky. Ty dokumentují život indiánských kmenů, krajinu a flóru14. Jeho snímky jsou vzácným zdrojem informací o indiánských kulturách z počátku 20. století14.
Etnografické snímky
Friče je vedoucím českým cestovatelem a etnografem. Svými fotografiemi zmapoval život původních obyvatel Paraguaye a přilehlých regionů15. Jeho etnografické záběry ukazují zvyky, odívání a tradice domorodých komunit. Byly to informace málo známé evropskému publiku.
Přírodovědná fotografie
Frič se také soustředil na dokumentaci přírody Jižní Ameriky. Fotil pestrou faunu a flóru, včetně unikátních kaktusů16. Sbíral a dokumentoval kaktusy během svých výprav16.
Friičova fotografie dávají cenný pohled na domorodé kultury a přírodu Paraguaye15. Je to významná osobnost v dějinách české cestopisné fotografie15.
Výzkumní cestovatelé | Zaměření výzkumu | Výstupy a sbírky |
---|---|---|
Enrique Stanko Vráz (1860−1932) | Průkopník české etnografie a etnologie, studium odlišných způsobů života v zahraničí | Sběr exotických artefaktů a přírodních předmětů, popis a srovnání cizích kultur |
Alberto Vojtěch Frič | Dokumentace života indiánských kmenů, přírodní bohatství Jižní Ameriky | Unikátní fotografické záznamy, etnografické a botanické sbírky |
Josef Kořenský | Zájem o exotické kultury a umění, průzkum prezentace kulturních hodnot | Odborné studie, popularizace cestování a cizích kultur |
„Friičova fotografická tvorba poskytuje cenný vizuální vhled do světa domorodých kultur i přírody Paraguaye a okolních regionů.“
Čeští cestovatelé a etnografové, jako Frič, dokumentovali kultury a přírodní bohatství Jižní Ameriky15. Jejich práce rozšířila naše znalosti o těchto oblastech16.
Diplomatické mise v Paraguayi
Alberto Vojtěch Frič se neomezil jen na vědu a cestování. V letech 1919-1920 vedl misi z pověření ministerstva zahraničí Československa do Uruguaye a Argentiny17. Cílem bylo představit Československo na mezinárodní scéně18.
V roce 1920 se Frič stal prvním československým velvyslancem v Brazílii18. Jeho znalosti z cest v Jižní Americe mu pomohly efektivně zastupovat Československo17.
Na diplomatických misích Frič sbíral etnografické materiály a přírodní vzorky19. Jeho práce obohatila muzea a vědecké instituce po celém světě19.
Frič spojoval vědu s diplomatickou službou. To pomohlo Československu stát se známým na mezinárodní scéně17. Jeho práce posílila vztahy mezi Paraguayí, Jižní Amerikou a Československem17.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Počet audiozáznamů souvisejících s diplomatickými misemi v Paraguayi | 2317 |
Délka audiozáznamů | od 5 hodin 25 minut do 23 hodin 12 minut17 |
Témata pokrytá v audiozáznamech | historie, příroda, kultura, expedice, tajemství a starověké civilizace17 |
Autoři a žánry | beletristické, naučné, historické i dobrodružné17 |
Narátory | různé osobnosti poskytující rozmanité perspektivy a styly vyprávění17 |
Geografické zaměření | Japonsko, Česká republika, Střední a Jižní Amerika, Afrika, Himálaj17 |
Hlavní témata | domorodé kultury, přírodní divy, historická tajemství, expedice do odlehlých oblastí17 |
Fričovy mise byly klíčové pro zavedení Československa na mezinárodní scénu18. Pomohly také k posílení vztahů s Paraguayí, Jižní Amerikou a Československem18.
Vědecký přínos výzkumů
Alberto Vojtěch Frič, český etnograf a botanik, zanechal velký přínos ve vědě o jihoamerických indiánských kulturách9. Svými etnografickými výzkumy a sbírkami předmětů z domorodých kultur pomohl zachovat důležité informace o ohrožených kulturách9.
Jazykové slovníky
Frič se soustředil na dokumentaci indiánských jazyků. Sestavil slovníky pro 36 různých jazyků9. Tyto materiály jsou často jedinými zdroji informací o kulturách, které už neexistují9.
Etnografické sbírky
Fričovy etnografické sbírky obsahují tisíce předmětů z tradičních indiánských řemesel9. Jsou dnes klíčovými zdroji pro studium domorodých kultur Paraguaye9.
Frič se také proslavil svými botanickými výzkumy, zejména v oblasti kaktusů9. To rozšířilo naše znalosti jihoamerické flory9.
„Frič’s research and collections have become invaluable sources for studying and understanding the indigenous cultures of Paraguay.“
Díky svému přístupu k domorodým komunitám a zájmu o jejich kultury se Frič stal jedním z nejvýznamnějších českých etnografů9. Zaměřil se na jihoamerické indiánské kmeny9.
Odkaz pro současné generaci
Alberto Vojtěch Frič zemřel před více než 70 lety20. Ale jeho práce a odkaz jsou stále relevantní. Jeho jméno je spojeno s botanickými názvy, jako je rod kaktusů Neowerdermannia20.
Jako jeden z prvních Čechů v zahraničí, inspiroval Frič mnoho lidí. Jeho odhodlání a životní příběh motivují současného cestovatele a vědce.
Fričovy výzkumy v Paraguayi jsou cenné pro etnology, botaniky a historiky20. Jeho jazykové slovníky a etnografické sbírky jsou klíčové pro současnou vědu20.
Frič dokumentoval ohrožené jazyky a kultury. V Paraguayi, kde 90% lidí mluví guaranijštinou, je jeho práce velmi cenná20.
UNESCO v Paraguayi identifikuje 12 ohrožených jazyků20. Fričova práce, jako je Chamakoko Talking Dictionary, obsahuje přes 1 000 hesel20.
Přesto je Chamakoko jazyk ohrožen. UNESCO zaznamenává pouze 40 mluvčích20. Oblasti s vysokou jazykovou rozmanitostí jsou klíčové pro zachování jazyků.
Checomacoco podporuje jižní americké kmeny, ale ne se zaměřuje na jazyk20. Frič dokumentoval 36 domorodých jazyků, což otevřelo cestu pro další výzkum, jako práce Čestmíra Loukotky20.
Fričův odkaz je stále inspirativní pro současnou generaci20.
Sdružení Checomacoco a současná pomoc indiánům
Alberto Vojtěch Frič, český cestovatel, zanechal po sobě dědictví. Jeho vnoučata založila sdružení Checomacoco. Cílem je pomáhat indiánům Čamakoko v Paraguayi, kde žijí jeho potomci21.
Sdružení Checomacoco se zaměřuje na humanitární pomoc. V roce 2022 darovali komunitě téměř milion korun na nákup dobytka a vzdělávání dětí2122.
Cílem je zabránit nucené migraci Čamakoků. Chceme jim dát prostředky pro soběstačnost a nezávislost. Sdružení tak pokračuje ve snaze o zachování domorodých kultur a jazyků21.
Rok | Počet krav | Počet rodin | Počet studentů |
---|---|---|---|
2006 | 140 | – | – |
2010 | 420 | 27 | – |
2022 | – | – | 14 |
Díky Checomacoco se komunitě Čamakoků podařilo odolět tlaku modernizace. Sdružení podporuje ekonomicky a vzdělává děti na návrat do rodných komunit22.
Činnost Checomacoco ukazuje mezigenerační kontinuitu. Zachovává odkaz českých cestovatelů, jako byl Frič. Frič se zajímal o indiánské kmeny Paraguaye a jejich kultury21.
Kulturní most mezi Paraguayí a Českou republikou
Život Alberta Vojtěcha Friče vytvořil kulturní propojení mezi Paraguayí a Českou republikou. Jeho dobrodružství v Jižní Americe a studium domorodých kultur zaujalo paraguayské úřady a veřejnost. To jim otevřelo dveře k české historii a kultuře23.
Fričovy sbírky a slovníky o životě paraguayských indiánů rozšířily povědomí v České republice23. Tímto způsobem posílil kulturní most mezi oběma zeměmi.
Fričovy expedice do divočiny Gran Chaca přinesly cenné vědecké poznatky24. Jeho fotodokumentace domorodých kultur je dnes v paraguayských muzeích. To je dík jeho průkopnickému duchu24.
Thanks to Frič, spolupráce mezi paraguayskými a českými organizacemi roste24. Sdružení Checomacoco pokračuje v Fričově odkazu a pomáhá ohroženým indiánským komunitám24.
Alberto Vojtěch Frič zanechal nezapomenutelný odkaz na historii Paraguay a České republiky. Jeho život a výzkumy jsou mostem mezi těmito kulturami. Vzpomínají na vzájemné porozumění a spolupráci2324.
Závěr
Alberto Vojtěch Frič zanechal hluboký odkaz v etnografii, botanice a cestování25. Jeho práce v Paraguayi a dalších částech Jižní Ameriky přinesla cenné poznatky o indiánských kulturách a flóře26. Fričův odkaz žije dál, díky jeho potomkům a sdružení Checomacoco, které pomáhá indiánským komunitám27.
Jako252627 významný český cestovatel a etnograf objevil mnoho nových druhů kaktusů. Popsal také desítky indiánských jazyků. Jeho výzkumy a objevy v etnografii a botanice získaly mu uznání doma i v zahraničí.
Navzdory ztrátě mnoha nepublikovaných prací po Fričově smrti26, jeho odkaz přetrvává. Nadšenci se snaží uchovat a popularizovat jeho cenné poznatky25. Činnost sdružení Checomacoco a snahy o obnovu vztahu mezi Českem a jihoamerickými indiány ukazují, že Fričův odkaz žije dál.
FAQ
Kdo byl Alberto Vojtěch Frič?
Jaké byly Fričovy vědecké objevy a přínosy?
Jaké byly Fričovy vztahy s indiánskými kmeny v Paraguayi?
Jaký je Fričův odkaz pro současné generace?
Odkazy na zdroje
- Alberto Vojtěch Frič – https://cs.wikipedia.org/wiki/Alberto_Vojtěch_Frič
- Radio Prague International – https://cesky.radio.cz/cz/static/alberto-vojtech-fric
- V Paraguayi žijí indiánští potomci cestovatele Alberta Vojtěcha Friče, Češi pro ně nakoupili stádo krav – https://cesky.radio.cz/v-paraguayi-ziji-indiansti-potomci-cestovatele-alberta-vojtecha-frice-cesi-pro-8602526
- Alberto Vojtěch Frič a jihoameričtí indiáni českého původu v Paraguayi – https://www.velvary.cz/mesto/aktuality/alberto-vojtech-fric-a-jihoamericti-indiani-ceskeho-puvodu-v-paraguayi-2896cs.html
- Plain text – https://is.muni.cz/th/hj5x7/bakalarska_prace.txt
- Yvonna Fričová – o kaktusovém výročí – https://listyprahy1.cz/clanek.php?id=440&cislo=2
- Náš kmen: Indiáni ze Zeleného pekla – https://www.penize.cz/spotrebitel/309665-nas-kmen-indiani-ze-zeleneho-pekla
- Před 140 lety se narodil A. V. Frič, z jeho pozůstalosti vzniká monografie – Ekolist.cz – https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-140-lety-se-narodil-a.v.fric-z-jeho-pozustalosti-vznika-monografie
- PDF – https://otik.uk.zcu.cz/bitstream/11025/54586/1/Disertacni prace Ovsky.pdf
- PDF – https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/112012/130269659.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Rodolfo Frič: Pravda, víra, naděje a láska mezi indiány | Téma | Lidovky.cz – https://www.lidovky.cz/ceska-pozice/rodolfo-fric-pravda-vira-nadeje-a-laska-mezi-indiany.A120923_091841_pozice_77352
- Alberto Vojtěch Frič – https://www.payne.cz/3xS43787/FricAlberto.htm
- Alberto Vojtěch Frič – https://www.abczech.cz/Alberto-Vojtech-Fric-P7035569.html
- PDF – https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/70177/130139290.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- PDF – https://revue.nulk.cz/wp-content/uploads/2021/04/r1-2012.pdf
- PDF – https://theses.cz/id/hxrf7h/VERONIKA_HORNA_diplomova_prace.pdf
- PDF – https://www.svkkl.cz/upload/ke_stazeni/zvukovky_zanry/naucna-literatura-priroda-historie-cestopisy_1.pdf
- Šéfové diplomatických misí [28.10.1918 – 25.2.1948] : Přehledy členů diplomatických sborů – https://www.valka.cz/Sefove-diplomatickych-misi-28-10-1918-25-2-1948-t26941
- sep_116.indd – https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/96862/1420229_milos_tomandl_69-258.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Za indiánskými jazyky A. V. Friče – http://philologica.net/studia/20141113100000.htm
- Nejstarší vnučka Dlouhého lovce – Karaí Pukú, indiánka Ángela zemřela – https://www.securitymagazin.cz/security/nejstarsi-vnucka-dlouheho-lovce-karai-puku-indianka-angela-zemrela-1404057060.html
- Potomci cestovatele Friče pomáhají svým příbuzným, Indiánům v Paraquayi. Podporují i jejich další vzdělání – https://cesky.radio.cz/potomci-cestovatele-frice-pomahaji-svym-pribuznym-indianum-v-paraquayi-podporuji-8555561
- Alberto Vojtěch Frič, his Travels to Latin America at the Beginning of the 20th Century, their Funding and Impact – https://www.academia.edu/95285622/Alberto_Vojtěch_Frič_his_Travels_to_Latin_America_at_the_Beginning_of_the_20th_Century_their_Funding_and_Impact
- PDF – https://dl1.cuni.cz/mod/resource/view.php?id=413938
- Dokument1 – https://www.zdenekburian.cz/evt_file.php?file=730&original=97682.pdf
- Kalendárium: 4. prosince 1944 – zemřel český etnograf, cestovatel, botanik a spisovatel Alberto Vojtěch Frič – https://www.svornost.com/4-prosince-zemrel-cesky-etnograf-cestovatel-botanik-a-spisovatel-alberto-vojtech-fric-1944/
- Prostě Červíček: Jak cestovatel Frič přivezl do Prahy Indiána – https://www.stoplusjednicka.cz/proste-cervicek-jak-cestovatel-fric-privezl-do-prahy-indiana