Argentinská vláda ruší nároky na vlastnictví půdy předků
Domorodé komunity argentinské Patagonie vyjádřily své odmítnutí výnosu 1083/2024 federální vlády podepsaného toto úterý, který ruší územní stav nouze v regionu, který jim dal právo nárokovat si vlastnictví půdy předky. „Přinese to následky, kterých bude každý litovat,“ varovala skupina Mapuche.
Ve městě Neuquén uspořádala Mapučská konfederace protest před budovou vlády k prvnímu výročí administrativy guvernéra Rolanda Figueroy a naléhala na exekutivu, aby „pozastavila udělování ropných povolení nebo koncesí na komunitních územích, kde byly předchozí konzultace bylo provedeno“, což způsobilo kolizi zájmů kolem Vaca Muerta.
Zdroje z provinční vlády nastínily, že takové nároky předků neexistovaly, než se Vaca Muerta stala ziskovým ropným regionem: „Není to nic jiného než oportunismus v oblasti nemovitostí,“ řekli Infobae. Podobný protest vypukl ve Villa la Angostura se stejným modus operandi.
Rodové vlastnictví půdy vzniklo z článku 1 federálního zákona 26 160, schváleného v roce 2006, který stanovil územní průzkum komunit Mapuche, který nebyl nikdy dokončen. Jorge Nahuel z Mapuche Confederation of Neuquén ujistil, že zrušení nouzového stavu „nás zanechá v nekontrolované bitvě“ a předpověděl, že „může vyvolat konfrontace, které vedou k situacím, kterých všichni později litují.“
V Río Negro způsobí odstranění článků zákona 26 160 prezidentem Javierem Mileim „vystěhování, použití síly a konflikty po celé zemi, kde Mapučové bojují o země, které jejich předkové obsadili“. Nyní má vláda volnou ruku k tomu, aby nás potlačila a vystěhovala, s myšlenkou prodat tyto pozemky kapitalistům a přátelům vlády,“ argumentovaly místní komunity.
Opatření ukončuje nouzový stav na původních pozemcích a umožňuje vystěhování. „Uznání stanovené příslušným zákonem bylo zneužito, subjektivně a na základě vlastního uvážení,“ uvádí vyhláška.
Mariela Llanquinao z Ligy za práva člověka varovala, že Mileiovo opatření urychlí operace vystěhování na územích, která jsou ve sporech a konfliktech s reprezentativními skupinami původních obyvatel. Podle jeho názoru, zrušením reparací z roku 2006, Milei „vládne pro určitý sektor, porušuje práva původních obyvatel v Argentině“ a trvá na tom, že nový dekret je „protiústavní“.
Milei tvrdil, že zákon 26 160 a vyhláška 805/2021, která prodloužila stav nouze do listopadu 2025, zabraňují „volnému výkonu produktivních a rekreačních aktivit na dotčených pozemcích“.
„Zákon 26 160 a nadměrné rozšíření nouzového stavu vyvolaly dlouhou řadu akcí, které ve spolupráci se skupinami, které byly za okolností chráněny předpisy platnými pro domorodé obyvatelstvo, přemohly práva občanů a zhoršily suverénní výsady státu. , argumentovala právní normou.
V souladu s předchozími předpisy byla od roku 2006 pozastavena vystěhování na pozemcích obývaných těmito komunitami, což vedlo ke „zneužívání, subjektivnímu a svévolnému využívání uznání stanoveného dotčeným zákonem ze strany domorodých komunit, které v mnoha případy jsou roztříštěné, čímž je účel, pro který bylo vyhlášení nouzového stavu původně zamýšlen, zbytečný,“ uvedl také prezident.