Argentinský kancléř vysvětluje svou nepřítomnost ve Vatikánu
Argentinský ministr zahraničí Gerardo Werthein vysvětlil, proč toto pondělí zmeškal ceremonii ve Vatikánském paláci se svým chilským protějškem Albertem van Klaverenem a papežem Františkem, aby si připomněli 40. výročí Smlouvy o míru a přátelství mezi oběma jihoamerickými národy. pro který urovnal spor o suverenitu nad Beagle Channel.
Werthein, který byl za toto rozhodnutí tvrdě kritizován, řekl, že má v úmyslu jet, ale „nešťastné události“ mezi delegacemi obou zemí na G20 v Rio de Janeiru mu to nedoporučovaly. „Máme hlubokou úctu k papeži a Vatikánu, ale bohužel někdy v rámci bilaterálních vztahů dochází k událostem, které věci komplikují. Na G20 byly určité okolnosti, které naznačovaly, že není nejlepší čas být osobně přítomen,“ argumentoval.
(Viz také: Odsuzují Mileiovo rozhodnutí o papežském pozvání)
„Tato neúčast z mé strany má trochu společného s tím, co se stalo v Brazílii.“ Měli jsme neshodu, kterou raději nebudu konkretizovat. Vědí, co se stalo, a poslal jsem jim dopis. Argentina zdaleka nemá problémy, ale má velmi dobrý vztah“ se Svatým stolcem, dodal a slíbil, že se s papežem argentinského původu kdykoli setká. „Co nejdříve, a až se Svatý otec rozhodne, rád ho navštívím, pozdravím a pokloním se,“ řekl.
Kromě konfrontace mezi prezidentem Javierem Milei a jeho chilským protějškem Gabrielem Boricem Fontem v Rio de Janeiru je bilaterální vztah „neporušený,“ poznamenal Werthein. „Někdy mohou mít vazby mezi lidmi určité překážky, ale stále je to bratr a sousední země,“ dodal.
Papež František toto pondělí předsedal připomenutí 40. výročí dohody, která zabránila ozbrojenému konfliktu, a vyzval, aby tato historická smlouva sloužila jako „vzor k napodobování“ uprostřed současných konfliktů po celém světě. Zdůraznil také význam závazku a vůle k míru, které před čtyřiceti lety projevily Argentina a Chile, a zdůraznil, že použití síly by nikdy nemělo být alternativou.
Papež ve svém projevu vyzval mezinárodní společenství, aby následovalo cestu dialogu, přičemž jako příklad uvedl konflikty na Ukrajině a v Palestině, kde síla převládá nad mírovými rozhovory. Odsoudil také pokrytectví národů, které prosazují mír a přitom upřednostňují zbrojní průmysl. Připomněl také slova papeže Benedikta XVI. k 25. výročí smlouvy a zdůraznil, že dohoda je „zářným příkladem síly lidského ducha a vůle k míru“.
Chilskou delegaci vedl van Klaveren a argentinskou delegaci Luis Pablo Beltramino, velvyslanec u Svatého stolce.