Brazílie přebírá rotující předsednictví BRICS
Tuto středu Brazílie převzala rotující předsednictví bloku BRICS, což je zkratka, která představuje nejstarší členy bloku – Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku – který má nyní nejméně devět nových členů. Je to počtvrté, co jihoamerická země zastává tuto pozici v organizaci, zdůraznila Agência Brasil.
S mottem Posílení spolupráce na globálním jihu pro inkluzivnější a udržitelnější vládnutí má brazilská vláda mezi svými výzvami formulovat účast nových členů a pokračovat v budování platebního systému s místními měnami v obchodu mezi zeměmi namísto USA. dolar.
Od roku 2025 se nejméně devět zemí připojilo jako přidružení členové. Kuba, Bolívie, Indonésie, Bělorusko, Kazachstán, Malajsie, Thajsko, Uganda a Uzbekistán.
Profesor mezinárodního práva Paulo Borba Casella ze studijní skupiny BRICS (GeBRICS) Univerzity v São Paulu (USP) řekl agentuře Agência Brasil, že jednou z výzev předsednictví bloku bylo vytvořit dynamiku pro rozšířené BRICS.
„Existuje více než sto pracovních skupin v nejrůznějších oblastech. Zbývá zjistit, jak může Brazílie pomoci BRICS fungovat v nové konfiguraci s deseti státy a tuctem dalších přidružených států. jak to bude fungovat? „Ještě to nikdo neviděl a nikdo to neví,“ řekl.
Vzhledem k tomu, že je pozváno 13 zemí, aby se připojily, očekává se, že svou účast potvrdí Nigérie, Türkiye, Alžírsko a Vietnam. Zařazení nových členů bylo definováno v říjnu 2024 na 16. summitu BRICS v Kazani (Rusko), kdy byla vytvořena nová kategorie přidružených členů. Na rozdíl od řádných členů se přidružení mohou účastnit schůzí a schůzí, ale nemají právo hlasovat ani veta, protože rozhodnutí v BRICS se přijímají na základě konsensu.
Loni blok přivítal Írán, Spojené arabské emiráty, Egypt, Etiopii a Saúdskou Arábii. Ačkoli Saúdská Arábie nepodepsala členství ve skupině, účastnila se všech setkání, vysvětlila Agência Brasil.
Koordinátorka výzkumné skupiny BRICS na PUC v Rio de Janeiru, profesorka Maria Elena Rodríguez, připomněla, že když Brazílie naposledy předsedala bloku, vláda tomu nepřikládala velký význam, což by se letos mělo změnit.
„Předchozí summit za brazilského předsednictví byl pod vládou (Jaira) Bolsonara a byl naprosto nesmělý a nedůležitý. Nyní je BRICS mnohem konsolidovanější. Brazílie musí být velmi připravena a ukázat konkrétní pokrok, například v otázce vyjednávání v místních měnách. Potřebujeme mít program, který pomůže Brazílii a latinskoamerickému kontinentu trochu pozvednout v rámci BRICS,“ uvedl.
Krok nahradit dolar místními měnami vedl nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa k tomu, že pohrozil zemím, které opustí americkou měnu, vyššími cly.
Profesor USP Paulo Borba Casella se domnívá, že Trump není schopen uvalit cla na všechny země BRICS, aniž by poškodil americkou ekonomiku. „Hraje si s domácími voliči, aby se pokusil prosadit, ale je to pošetilé, protože mezinárodní systém nefunguje pouze na hrozbách,“ řekl.
Kvůli Trumpovu chování Casella věří, že fóra jako BRICS nabývají na důležitosti. „Posláním BRICS může být čelit poněkud malichernému a hrubému diskurzu z hlediska mezinárodních vztahů, jako je Trumpův styl,“ dodal.
Skupina BRICS byla využívána jako alternativní platforma pro dialog a integraci zemí nespokojených s mezinárodním řádem v čele se Spojenými státy a ovládanými dolarem. S deseti řádnými členy představuje BRICS více než 40 % světové populace a 37 % světového HDP podle kupní síly, čímž převyšuje ekonomickou váhu G7, která sdružuje nejprůmyslovější země světa.
Mezi hlavní požadavky skupiny patří reforma globálního vládnutí se zvýšením zastoupení asijských, afrických a latinskoamerických zemí v organizacích, jako je Rada bezpečnosti OSN, Světová obchodní organizace (WTO) a finanční instituce jako World banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF).