Bývalý bolivijský prezident Sánchez de Lozada odsouzen k 6 letům vězení
Nejvyšší soudní dvůr (TSJ) Bolívie toto úterý odsoudil bývalého prezidenta Gonzala Sáncheze de Lozada (1993-1997 a 2002-2003) k 6 letům vězení za to, že podepsal četné ropné smlouvy bez souhlasu parlamentu. Bývalý prezident (94) pobývá ve Spojených státech a teprve se uvidí, zda bude vydán.
Ministerstvo spravedlnosti oslavilo „historický rozsudek“ v „případě Petrocontratos“ po soudním procesu vedeném za účelem „boje proti beztrestnosti při korupčních zločinech, které vážně zasáhly suverenitu, dědictví a zájmy země v minulých vládách, a snažily se prosadit neoliberální, v podstatě kapitalistický a merkantilistický model v řízení ekonomiky.
Kromě Sáncheze de Lozady byli za „nehospodárné chování a porušení povinností“ odsouzeni k pěti letům vězení bývalí ministři Jorge Berindoague, Carlos Alberto Contreras a Carlos Alberto López. Pobývají i v zahraničí. Sánchez de Lozada a další obžalovaní byli odsouzeni k výkonu trestu ve věznici Chonchocoro v La Paz a byli rovněž diskvalifikováni na pět let.
„Tyto trestné činy byly spáchány podpisem 107 smluv o uvádění na trh, průzkum a těžbu uhlovodíků, bez povolení tehdejšího zákonodárného sboru, ve zjevném rozporu s ústavními a právními normami platnými v době údajných událostí,“ dodal. pokračuje prohlášení ministerstva spravedlnosti. Rozsudek „umožňuje zahájit proces vydávání odsouzených,“ dodalo ministerstvo.
Sánchez de Lozada žije v zahraničí od roku 2003, kdy opustil Bolívii uprostřed sociální revolty známé jako „Černý říjen“, která si vyžádala více než 60 mrtvých.
Bolivijská vláda toto úterý také oznámila, že bude požadovat ekonomické reparace za škody způsobené státu, jak vysvětlil ministr spravedlnosti César Siles. Podle těchto smluv obdržela Bolívie pouze 18 % výhod, zatímco 82 % šlo na nadnárodní zájmy, což představuje škodu, za kterou se nyní hledá náprava. Ministerstvo uhlovodíků a/nebo státní ropná společnost YPFB předloží požadavek na nápravu, vyčíslí ekonomické škody na základě auditů nebo dokumentů, které částku dokládají, řekl Siles, který zdůraznil, že budou povolány mechanismy mezinárodní právní spolupráce, aby zmrazily účty. a zabavit majetek odpovědných osob v zahraničí.