Devalvace v Brazílii dosahuje historického maxima
Americkému dolaru chyběl jeden krok od překročení hranice 6 realů poté, co opatření oznámená tento čtvrtek brazilskou vládou prezidenta Luize Inácia Lula da Silvy vyvolala v největší zemi Jižní Ameriky určité nepohodlí. Místní měna letos klesla o 23,4 % a jen tento týden o 3,36 %.
Čtvrteční devalvace o 1,30 % ponechala cenu na 5,98 R$, což je nové historické maximum od doby, kdy v roce 1994 začal obíhat real, uprostřed turbulencí kvůli posledním prohlášením ministra financí Fernanda Haddada. Bylo také hlášeno, že v určitém okamžiku během dne byla proražena psychologická bariéra 6 R$.
Brazilský finanční trh přijal s pesimismem Haddádův fiskální balíček, očekávaný týdny, sestávající ze snížení veřejných výdajů, které vládě umožní v příštích dvou letech ušetřit 70 000 milionů realů (11 800 milionů dolarů). Opatření se mimo jiné snaží omezit některé sociální dávky, vojenské důchody a takzvané „superplaty“ některých úředníků.
Vzestupný trend dolaru byl již tažen očekáváním kolem Haddádova fiskálního balíčku, který přinesl volatilitu na místní scénu, rovněž zasažený vnějšími faktory, jako je protekcionistická politika nově zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa a geopolitické napětí. včetně konfliktů na Blízkém východě.
Očekávalo se, že Haddadův balíček fiskálních úprav bude lékem na rostoucí dolar a rostoucí nedůvěru investorů. Bylo však považováno za „paliativní a nedostatečné“ k potlačení fiskální nerovnováhy země.
Kromě dolaru rostla i výnosová křivka futures, což zdražilo možnost agresivnějšího zvýšení sazby Selic. Úrokové sazby by mohly v nadcházejících měsících dosáhnout 14,25 %, aby udržely inflaci, kterou by mohl řídit dolar.
Negativní reakce také odráží rostoucí vnímání toho, že vláda čelí značným problémům s udržením fiskální rovnováhy ve scénáři vysokých úrokových sazeb a omezení výdajů. Jinými slovy, nejistota do Brazílie na nějaký čas přetrvá. Směnný kurz je tedy i nadále proměnnou vzbuzující obavy.