Financování USA by mohlo podpořit další megaport v Peru
Peruánská média informovala o údajném zájmu Spojených států o financování jižního přístavu Corío v Arequipě, aby jej porovnaly s megaportem Chancay, který byl otevřen minulý měsíc na severu Limy a postaven s podporou Číny. . Stále však existují administrativní a technické problémy, které je třeba překonat, než se Corío stane přímým konkurentem v mezinárodním obchodu.
Corío má více než 20 let zpoždění a podle odborníků na lodní dopravu jde o jeden z nejambicióznějších projektů v zemi. Očekává se, že překročí kapacitu Chancay a bude mít jedinečné technické vlastnosti v regionu. Navrhuje se zpracovat až 100 milionů metrických tun ročně, což by zdvojnásobilo dosah ostatních terminálů v zemi.
Přístav se rýsuje jako největší a nejmodernější terminál v jižním Peru, s hloubkou 28 metrů, která umožní vplutí plavidel s hlubokým ponorem, nad kapacity Chancay Megaport. Kromě toho návrh počítá s multimodálním systémem, který bude integrovat pozemní, železniční a leteckou dopravu a optimalizovat konektivitu.
Počáteční investice projektu se odhaduje na něco málo přes 7 miliard USD, včetně nejmodernější přístavní infrastruktury, skladovacích prostor a efektivní distribuční sítě, která spojí přístav s hlavními obchodními centry v Jižní Americe. Zařízení by se také mohlo stát klíčovým bodem pro vývoz ze sousedních zemí, jako je Brazílie, Bolívie a Paraguay, bylo vysvětleno.
Zájem Spojených států je dán strategií Washingtonu posílit svou přítomnost v Latinské Americe, kde projekty jako Chancay Megaport v čele s čínskými společnostmi přitáhly mezinárodní pozornost.
Zahraniční investice by nejen urychlily výstavbu přístavu Corío, ale rozvinuly by také jeho potenciál jako vysoce výkonného logistického centra. Projekt však čelí důležitým výzvám, jako je nedávné rozhodnutí Národního přístavního úřadu (APN) odmítnout původní návrh předložený konsorciem odpovědným za rozvoj terminálu. Tyto typy neshod vyvolaly nejistotu ohledně budoucnosti terminálu.
Na druhou stranu, Chancay Megaport nadále postupuje jako jedna z hlavních čínských investic v Peru. Tento terminál, který se nachází na severu země, byl navržen tak, aby přemístil 30 milionů metrických tun ročně, čímž se upevnil jako klíčový bod pro obchod s Asií.