Polemika okolo výrokov Lucie Topolanskej o falošných svedectvách o zločinoch proti ľudskosti
Bývalá viceprezidentka Uruguaja Lucía Topolanský vyvolala silnú kontroverziu vyhlásením, že niektorí ľudia klamali pred súdmi v prípadoch vyšetrujúcich zločiny proti ľudskosti spáchané počas občiansko-vojenskej diktatúry. Jeho výroky v rozhovore pre knihu Los indomables kritizovali obete, prokurátori a organizácie na ochranu ľudských práv.
„Vieme, kto sú tí, ktorí klamali v ľavici, ale nepovieme to, pretože nie sme zradcovia ani gombíky,“ povedal Topolanský. Podľa bývalého viceprezidenta bol na kolegu vyvíjaný nátlak, aby obvinil vojaka, no on to odmietol.
Bývalý uruguajský prezident José ‚Pepe‘ Mujica podporil vyhlásenia jeho manželky Topolanského o postupe súdneho vyšetrovania zločinov proti ľudskosti spáchaných v poslednej civilno-vojenskej diktatúre v rokoch 1973 až 1985.
„Nečítal som knihu ani to, čo povedala Lucía. A nečítam knihy o nás. Je to veľmi nudné. Teraz sme si týchto vecí vedomí. Áno, nebudem tvrdiť, že to bolo všeobecné, ale boli ľudia, ktorí vystúpili s veľkou nevôľou. A zistil, že presne tým si prešiel. Nie všetky, huh. Ale viem, že tam boli prípady,“ uviedol Mujica v relácii Ľahko sa odchýliť (FM del Sol)..
Prokurátor špecializovaný na zločiny proti ľudskosti, Ricardo Perciballe, odpovedal v dialógu s Krajina: „V súdnych veciach sa to, čo bolo uvedené, vôbec nepotvrdilo. „Ak niekto vie o trestnom čine, má povinnosť to nahlásiť.“
Organizácia Matky a príbuzní zadržaných zmiznutých Uruguajčanov vydala vyhlásenie, v ktorom vyjadrila svoje „maximálne odmietnutie“ vyhlásení, ktoré podľa nich „podkopávajú legitímnosť súdnych procesov a poškodzujú republikánsky systém“. Ďalej zdôraznili: „Koho tieto výroky zvýhodňujú? Slúžia na spochybnenie dôveryhodnosti obetí v prospech tých, ktorí mučili, vraždili a zmizli našich príbuzných?
Vojenské centrum zastúpené právnikom Emiliom Mikoličom medzitým oznámilo, že požiada o preskúmanie rozsudkov na základe svedeckých výpovedí, pričom ako základ použije Topolánskeho.
Kontroverzia znovu otvára staré rany okolo pamäti, pravdy a spravodlivosti v Uruguaji a opäť konfrontuje sektory, ktoré sa snažia objasniť minulosť, s tými, ktorí kritizujú metódy používané na dosiahnutie tohto cieľa.