Macron trvá na Milei, že Francúzsko nepodpíše dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Mercosurom
Francúzsky prezident Emmanuel Macron opäť povedal svojmu argentínskemu kolegovi Javierovi Mileimu počas stretnutia, ktoré sa konalo túto nedeľu v Casa Rosada, že jeho krajina nepodpíše Dohodu o voľnom obchode (FTA) medzi Európskou úniou (EÚ) a Južný spoločný trh (Mercosur) „tak ako je“.
Európsky líder sa tak postavil v prospech francúzskych farmárov, ktorí sú proti uvedenej dohode. Francúzski farmári sa obávajú lavíny latinskoamerického mäsa a varujú pred nekalou konkurenciou produktov, ktoré nepodliehajú prísnym európskym ekologickým a zdravotným normám. Podobne sa Macron pokúsil presvedčiť Milei, aby v otázkach klímy nekonala sama.
„Veľmi úprimne a jasne som povedal argentínskemu prezidentovi, že Francúzsko dnes nepodpíše túto zmluvu s Mercosurom tak, ako je,“ povedal Macron novinárom pred odchodom do Ria de Janeiro na summit G20. „Sám mi povedal, že nie je spokojný“ so súčasným znením, dodal.
„V mnohých otázkach nie vždy uvažujeme rovnako,“ povedal Macron o svojom argentínskom náprotivku pred stretnutím s ním túto nedeľu, „ale je veľmi užitočné vymeniť si nápady na prípravu“ na G20, na ktorom sa obaja zúčastnia v pondelok a utorok. Rio de Janeiro.
„Budeme naďalej tvrdo pracovať na obrane nášho modelu (…) Ak budeme všetci rozumní, existuje cesta vpred, ale nebude to na úkor našich farmárov,“ dodal.
Víkendové diskusie v Buenos Aires sa točili aj okolo zámerov Paríža predať ponorky do Argentíny. Hovorí sa, že Buenos Aires má záujem o tri jednotky, ale akákoľvek dohoda sa zastavila kvôli problémom s financovaním.
Od potopenia ARA San Juan pred siedmimi rokmi a zrušenia modernizácie ARA Santa Cruz už argentínske námorníctvo nemá podmorskú flotilu.
O predaj súperia nemecké lodenice TKMS a francúzska námorná skupina, ktorá ponúka svoje najpredávanejšie dieselelektrické ponorky Scorpène v odhadovanej hodnote 1,8 miliardy eur. Hoci Francúzsko je ochotné poskytnúť výhodné úverové podmienky, banky nie. Okrem toho sú tu politické a diplomatické otázky: francúzske lodenice investovali v Brazílii do zariadení na výrobu Scorpenes, ale vzťahy medzi Milei a brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lula da Silvom nie sú, mierne povedané, optimálne.
Francúzska hlava štátu po pristátí na medzinárodnom letisku Ezeiza v sobotu večer strávila v argentínskej metropole takmer celý deň. Počas svojho pobytu položila veniec kvetov na počesť francúzskych mníšok Alice Domon a Léonie Duquet, zavraždených počas diktatúry v rokoch 1976-1983.
V Macronovej delegácii, ktorú tvorilo päť ľudí, bola Christel Bories, šéfka francúzskej banskej a hutníckej spoločnosti Eramet.