Milei preberá rotujúce predsedníctvo Mercosuru
V jednom z posledných významných momentov svojho päťročného mandátu, ktorý sa skončí 28. februára, prezident Uruguaja Luis Lacalle Pou tento piatok odovzdal rotujúce predsedníctvo južného spoločného trhu (Mercosur) svojmu argentínskemu kolegovi Javierovi. Milei, na záver 65. summitu lídrov bloku v Montevideu.
Libertariánska hlava štátu vo svojom prejave za prijatie trvala na svojich vyjadreniach o protekcionizme Mercosuru a obhajovala reformy, ktoré umožnia členským štátom usilovať sa o individuálne obchodné dohody s inými krajinami alebo skupinami.
Milei tiež povedal, že bude pracovať na tom, aby bolo „menej prekážok obchodu v rámci“, „väčšia sloboda obchodu so zahraničím“ a „väčšia spolupráca pri stíhaní obchodovania s drogami“, najmä na trojitej hranici (Argentína, Paraguaj a Brazília). .
„Realita je taká, že máme dve cesty: buď akceptujeme, že Mercosur nefunguje a rozpustíme ho, čo nie je vôľou argentínskej vlády, alebo ho prispôsobíme tak, aby bol funkčný podľa aktuálnych potrieb jej členov. Táto druhá alternatíva si, samozrejme, vyžaduje intelektuálnu čestnosť a ochotu zmeniť sa,“ argumentoval Milei.
„Môj minister hospodárstva pred pár dňami povedal, že sú chvíle, keď sa história mení, my sme zvyknutí čítať o týchto momentoch v učebnici. Takže predpokladáme, že to nemôžeme žiť, že súčasnosť je statická a že vytváranie histórie je niečo, čo sa vždy deje v minulosti. A predsa ten veľký príbeh vytvorili a vytvorili jednoduchí ľudia ako my, nie bohovia. To je práve sloboda človeka: môcť opustiť determinizmus našej minulosti a urobiť niečo iné, byť strojcom vlastného osudu. Chcem vás všetkých pozvať, aby ste využili tú slobodu, ktorá je tým najvzácnejším darom, ktorý nám bol daný, aby ste sa odvážili opustiť determinizmus a urobili históriu opäť skvelou,“ pokračoval argentínsky prezident.
„Aj keď zodpovednosť za zlyhanie Argentíny padá z veľkej časti na desaťročia deštruktívnej hospodárskej politiky, Mercosur a jeho obmedzenia boli pre Argentínčanov kameňom úrazu,“ poznamenal tiež.
Koncom 80-tych rokov, keď bol svet po studenej vojne a ideologickej polarizácii „úplne rozbitý“, sa juhoamerický blok objavil ako spôsob, ako hľadať integráciu trhov svojich krajín, odstrániť clá, byrokraciu a dvojité zdanenie. vysvetlil .
„Bol navrhnutý spoločný vonkajší tarifný systém, aby sme sa pokúsili ochrániť priemysel našich krajín a verili, že to prinesie výhody našim občanom. Cesta do pekla je, žiaľ, plná dobrých úmyslov,“ dodal, pričom tvrdil, že z jeho libertariánskej vízie ho neprekvapilo, že výsledok „bol opak toho, čo bolo zamýšľané“ po tom, čo spoločné vonkajšie clo predražilo dovoz. , čo ovplyvnilo miestne priemyselné odvetvia, ktoré dovážajú vstupy, čím sa uzavrelo nespočetné množstvo obchodných kanálov.
„V dôsledku nepružnosti spoločných vonkajších ciel a nespočetných colných bariér, ktoré sme v priebehu rokov vynašli, sa obchod Mercosuru so svetom aj obchod v rámci Mercosuru zhoršili,“ povedal Milei.
Po obrade chýbal prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva, ktorý na tradičnej rodinnej fotografii nechal zapózovať ministra zahraničných vecí Maura Vieiru. Verí sa, že Lulov postoj bol reakciou na Mileinu neprítomnosť na fotografii G20 minulý mesiac v Rio de Janeiro.