Milei znovu spouští argentinský jaderný plán
Během akce v Casa Rosada argentinský prezident Javier Milei tento pátek zahájil svůj vládní jaderný plán, který mimo jiné zahrnuje vytvoření argentinské jaderné rady. „Jaderná energie bude mít svůj triumfální návrat,“ trval na svém Milei, který také spojil tyto projekty s rozvojem umělé inteligence. „Máme povinnost myslet ve velkém,“ dodal.
„Máme privilegované lidi v lidském kapitálu, s nehostinnými zeměmi při nízkých teplotách v celé naší Patagonii, což je komparativní výhoda pro instalaci serverů s umělou inteligencí,“ argumentoval prezident. „Máme bohaté zásoby energie, které jsou nezbytné pro zásobování jakéhokoli rozvoje,“ dodal spolu s hlavním poradcem Demianem Reidelem a generálním ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim.
„Oživení jaderné energie bude generováno po celém světě,“ předpověděl také Milei a zároveň varoval před „nesčetnými očerňovacími kampaněmi některých mezinárodních nadací“ proti „jedinému účinnému, hojnému a rychle škálovatelnému zdroji, který může čelit rozvoji naší civilizace“. .“
Poté, co představil Reidela jako odpovědného za jaderný plán, Milei oslavil, že „po desetiletích úpadku bude mít jaderná energie svůj triumfální návrat a my nezůstaneme pozadu, ale spíše hodláme být průkopníky“.
Reidel vysvětlil, že jde o „ambiciózní plán, který označuje znovuzrození jaderné energie jako základního kamene argentinské a globální energetické budoucnosti, v globálním kontextu, ve kterém umělá inteligence a technologický pokrok vyžadují stále více energie“, protože „jaderná energie znovu zaujímá své právoplatné místo,“ dodal.
Stejně tak ujistil, že Argentina je připravena vést tento energetický vývoj a že „učiní tak se 100% argentinskou technologií vyvinutou našimi jadernými inženýry, uznávanými mezi nejlepšími na světě“. Podle jeho názoru „tento projekt není jen technologický pokrok, je to národní hrdost“.
Aby byl zaručen její úspěch, národní vláda vytvoří Argentinskou jadernou radu, jejímž předsedou je Reidel a kterou tvoří náčelník generálního štábu Guillermo Francos; ministr obrany Luis Petri; a prezident Národní komise pro atomovou energii (CNEA), Germán Guido Lavalle.
Pro začátek bude v jaderné elektrárně Atucha postaven malý modulární reaktor (SMR). Tato iniciativa také usnadní přístup k energii v celé zemi a výrazně omezí výpadky elektřiny. Ve druhé fázi budou vytvořeny zásoby uranu, které pokryjí domácí poptávku a staví zemi jako vývozce palivových článků s vysokou přidanou hodnotou.
„S tímto plánem se Argentinská republika umisťuje jako světová jednička v mírovém využívání atomové energie a zároveň prosazuje svůj cíl stát se centrem umělé inteligence,“ bylo oznámeno.