Největší ledovec na světě míří na ostrov South Georgia
Podle British Antarctic Survey (BAS) se ledovec o rozloze 3 600 kilometrů čtverečních známý jako A23a odlomil od Antarktidy a údajně se unášel v jižním Atlantiku, pravděpodobně směrem k ostrovu South Georgia. Je to pravděpodobně největší a nejstarší ledovec na světě, s ledovými příkrovy silnými 400 metrů a vážícími téměř miliardu tun.
K tomuto závěru dospěla skupina vědců BAS po prozkoumání satelitních snímků, kde viděli, že ledovec pluje a míří k jižnímu Atlantiku. Mluvčí organizace řekl Efe toto pondělí, že vědci „pokračují v monitorování situace“ a sledují cestu ledovce, aby o tom informovali v případě, že se stane něco relevantního.
Větší ledová formace se odlomila v roce 1986 z antarktického Filchnerova šelfu, když se rozlomila na tři menší kusy, A23a je jedním z nich.
Odborníci zjistili, že byl měsíce uvězněn v Taylorově sloupu. V tomto oceánografickém jevu rotující voda zachycuje předměty na svém povrchu, což udržuje A23a v rotaci kolem bodu a zdržuje její cestu na sever.
Vědci předpovídají, že ledovec bude pokračovat ve své cestě směrem k jižnímu Atlantiku po Antarktickém cirkumpolárním proudu, který jej pravděpodobně vytlačí směrem k ostrovu South Georgia, kde se setká s teplejšími vodami, které by jej rozdělily na menší ledovce, dokud neroztaje.
Oceánograf Andrew Meijers, který je spoluvedoucím projektu, aby pochopil, jak ledový příkrov ovlivňuje oceán, uvedl v prohlášení na oficiálních stránkách BAS, že je nadšený, „že vidí A23a opět se pohybovat po obdobích stagnace“.
„Zajímá nás, zda půjde stejnou cestou jako jiné velké ledovce, které se odlomily z Antarktidy. A co je důležitější, jaký dopad to bude mít na místní ekosystém,“ zdůraznil.