Petro oceňuje Mujicu najvyšším kolumbijským vyznamenaním
Kolumbijský prezident Gustavo Petro udelil tento štvrtok bývalej uruguajskej hlave štátu José Pepe Mujicovi Rád Boyacá za jeho oddanosť regionálnemu mieru. Ceremoniál sa konal v Mujicovej rezidencii v Rincón del Cerro na okraji hlavného mesta krajiny, kde 89-ročný ľavicový líder prijal niekoľko svojich priaznivcov.
Petro, ktorý je v Montevideu a plní sériu záväzkov pred Summitom južného spoločného trhu (Mercosur), povedal, že mal „veľmi blízky vzťah už od mladosti“ s Uruguajom a porovnal svoju vlastnú kariéru guerilly. s Mujicou. Kolumbia je pridruženým štátom bloku.
Prvý ľavicový prezident v histórii Kolumbie pôsobil v mladosti v partizánskej skupine M-19, kým Mujica patril k Národnému hnutiu za oslobodenie-Tupamaros (MLN-T). „Obaja sme sa nakoniec vzdali svojich zbraní, pretože sme pochopili, že mier je najdôležitejšia a najrevolučnejšia vec v spoločnosti,“ povedal Petro.
Okrem toho Petro zdôraznil úsilie, ktoré Uruguaj zdieľa pri podpore obnoviteľných energií v boji proti klimatickým zmenám. „Uruguaj je 100 % čistá energia, môže nám pomôcť zbaviť sa fosílnych palív vo svete a dosiahnuť, aby na planéte prevládol život a nie chamtivosť,“ povedal.
Kolumbijský prezident tiež trval na tom, že súčasný uruguajský prezident Luis Lacalle Pou „nechce zabiť ľavicu, na rozdiel od mnohých latinskoamerických krajín“, čo je „dôležité, pretože Kolumbia pochádza z ozbrojenej polarizácie, ktorá si v krajine vyžiadala mnoho mŕtvych. .“
Mujica je „obrancom mieru a pevným zástancom dialógu ako jediného spôsobu riešenia konfliktov,“ uviedla kolumbijská vláda, keď udelila Mujicovi modrý pás s krížom, ktorý zobrazuje tvár juhoamerického hrdinu nezávislosti Simóna Bolívara. Počas svojho predsedníctva (2010-2015) Mujica podporoval kolumbijský mierový proces, ktorý viedol k rozpusteniu Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) v roku 2017.
Po stredajšom stretnutí osamote s Orsim budúca hlava uruguajského štátu zdôraznila, že „ústrednou témou“, o ktorej sa diskutuje, „bola energetická a environmentálna otázka“, ako aj „história našich ľudí“. Orsi, profesor histórie, tiež zdôraznil, že „máme spoločné a zdieľané problémy“, pričom zdôraznil, že je dôležité nájsť spoločné silné stránky mimo politickej príslušnosti. Vyzdvihol tiež „historické povolanie Uruguaja k mieru a podpore dialógu“.
Podobne Petro priznal, že „niekedy“ Uruguaj „závidí“, pretože „takmer každý žije ako kolumbijská vyššia stredná trieda“.