Počet obětí nelegální těžby v Bolívii raketově stoupá
V roce 2024 bylo v Bolívii zaznamenáno nejméně 119 úmrtí v důsledku nelegální těžby. Toto číslo představuje alarmující nárůst ve srovnání s předchozími roky. K většině těchto úmrtí došlo v nelegálních nebo neregulovaných farmách, kde jsou pracovní podmínky extrémně nebezpečné, jak vysvětlil ředitel speciálních sil pro boj se zločinem (Felcc) Potosí Marco Antonio Dávalos, v jehož jurisdikci zaznamenali 113 úmrtí.
Mezi nejčastější příčiny úmrtí patří výbuchy dynamitu, udušení toxickými plyny, kolapsy a pády ze značných výšek. Pro region je těžba klíčovou ekonomickou činností, zejména ve slavném Cerro Rico. Na druhou stranu formální těžební prostředí mají přísné bezpečnostní protokoly na ochranu pracovníků.
Mezi mrtvými jsou letos dva nezletilí a šest žen. K poslední tragédii došlo 26. listopadu, kdy při kontrole nákladu dynamitu došlo ke kolapsu dělníka. Dalším šokujícím případem byl případ jednadvacetileté ženy, která spadla z výšky 60 metrů do dolu těženého družstvem Ollerías.
Ve srovnání s předchozím rokem se počet úmrtí téměř zdvojnásobil oproti roku 2023, kdy bylo zaznamenáno 63 úmrtí, což odráží nedostatek regulace a dohledu.
Neformální těžba neovlivňuje pouze přímo zúčastněné pracovníky; Má také širší důsledky pro místní komunity a životní prostředí. Těžební družstva, která fungují bez licence, často ignorují environmentální a pracovní předpisy, čímž přispívají k cyklu vykořisťování a porušování práv.
Ačkoli Potosí zaznamenává nejvíce úmrtí, další regiony, jako je La Paz, také hlásily smrtelné incidenty. Úmrtí se neomezují pouze na pracovní úrazy, ale souvisí i s konflikty mezi těžebními družstvy. V květnu si konfrontace mezi družstvy Gran Poder a Primero de Mayo vyžádala jednoho mrtvého a několik zraněných. V červenci byli dva policisté zabiti při dalším konfliktu mezi družstvy v Soratě.
Nedávná svědectví navíc odhalila alarmující případy zastrašování a agrese ze strany nelegálních těžařů proti místním komunitám, které se staví proti jejich přítomnosti. Bolivijská vláda v reakci na to přijala některá opatření, jako je zničení drapáků používaných k nelegální těžbě zlata a některá zatčení, ačkoli se setkala se silným odporem komunit, které jsou na těchto těžebních aktivitách ekonomicky závislé.
Neformální těžba v Bolívii také vyvolává vážné otázky ohledně pracovních práv a udržitelnosti životního prostředí.