Premiér Barbadosu potvrzuje, že rok 2025 bude definovat „dědictví naší generace“
Předsedkyně vlády Barbadosu Mia Mottley tuto středu zdůraznila, že rok 2025 bude definovat „dědictví naší generace“. Tato slova pronesl, když se ujal předsednictví Karibského společenství (Caricom), složeného z 15 členů, od svého kolegy z Grenady Dickona Mitchella.
„To, jak budeme jednat, jednotní jako lidé a jako národy, bude definovat nejen tento rok 2025, ale také dědictví naší generace,“ trval na svém. „Karibik je mnohem víc než jen geografický prostor. Známe ho. Je to živé svědectví o síle odvahy, kreativity a naší kolektivní síly. Naše historie je poznamenána odolností, slovem, které budeme muset v naší budoucnosti stále více přijímat,“ dodal.
„Následné otřesy pandemie Covid-19 přetrvávají. Zhoršující se klimatická krize ohrožuje naše domovy a živobytí… Ničivé konflikty v Súdánu, na Ukrajině, v Gaze a Libanonu rezonují daleko za jejich hranicemi, zatímco v naší komunitě mnohostranná krize na Haiti vyžaduje naléhavá, promyšlená a soucitná řešení, a modlíme se za pokračující stabilitu našich vztahů mezi Guyanou a Venezuelou,“ poznamenal také Mottley.
„Nejen, že Karibik musí tyto bouře přečkat, ale my musíme být průkopníkem ve vývoji řešení pro měnící se svět,“ pokračoval a zdůraznil, že je důležité obnovit plnou implementaci jednotného trhu a ekonomiky Caricom (CSME) v angličtině ), který umožňuje volný pohyb zboží, dovedností, pracovních sil a služeb v celém regionu.
„Pozastavili jsme naše koordinované akce v této ušlechtilé, ale kritické misi, protože jsme použili vše, co jsme mohli shromáždit, abychom bojovali s Covidem a jeho stopou ekonomického a sociálního rozvratu. Ale o pět let později musíme pokračovat v práci na CSME,“ zdůraznil.
CSME podle něj není jen ekonomická agenda; Je to také vize jednoty a příležitosti pro malé státy, které vědí, že mohou dosáhnout mnohem více společně než jednotlivě. „Plná realizace CSME, včetně především, ano, volného pohybu našich občanů, je nezbytná k odemknutí skutečného potenciálu našich lidí a našich ekonomik,“ zdůraznil.
Podobně poukázal na to, že „nyní se musíme, moji přátelé, zaměřit na uplatnění několika, ale nezbytných doporučení významné ekonomické komise Caricom, která nás informovala uprostřed pandemie, kdy jsme byli oprávněně rozptýleni. Sdílení naší suverenity musí být také lépe řešeno spojením našeho úsilí, od investic přes dovednosti až po zadávání zakázek. Společně to dokážeme lépe.“
„Musíme také řešit nespravedlnost globálního finančního systému, která nadále marginalizuje malé ostrovní rozvojové státy (SIDS). „Neférové praktiky zařazování na černou listinu a nedostatečný přístup ke zvýhodněnému financování brání našemu úsilí o udržitelný rozvoj,“ vysvětlil.
Caricom bude i nadále prosazovat reformy obhajované v Bridgetownské iniciativě a spolupracovat s ostatními, jako je 73 zranitelných zemí Fóra o zranitelnosti klimatu, “když bojujeme za lepší finanční prostředí na regionální a globální úrovni, v rámci kterého můžeme budovat odolnost, prosperitu a ano, spravedlnost – spravedlnost – pro všechny naše lidi,“ uvedl.
Mottley poté zdůraznil důležitost“ indexu multidimenzionální zranitelnosti (MVI) při zajišťování kritických zdrojů pro budoucnost našeho regionu, když čelíme těmto krizím, kterým se často nemůžeme vyhnout, ale kvůli kterým musíme „posílit naši odolnost, abychom přežili. “
„Náš domov bude v tomto regionu jen tak dobrý, jak si ho společně uděláme,“ dodal Mottley a připomněl nutnost čelit násilí, které je v Karibiku považováno za problém veřejného zdraví.
„Musíme nadále vyvíjet tlak na mezinárodní společenství, aby vedlo vyzrálý osobní rozhovor na všech úrovních, abychom viděli, jak napravují škody způsobené vykořisťováním prostřednictvím nemorálních institucí otroctví a kolonialismu, které naši lidé trpěli,“ také zdůraznil a zároveň zdůraznil, že je třeba naléhat na mezinárodní společenství, aby poskytlo nezbytné zdroje ke zlepšení důstojnosti, bezpečnosti a materiálních podmínek lidí afrického původu po celém světě a „využilo neomezené příležitosti, které máme před sebou“.
Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Grenada, Guyana, Haiti, Jamajka, Montserrat, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Surinam a Trinidad a Tobago jsou součástí Caricomu.