Paraguaj: prijatý protikorupčný zákon
Paraguajský prezident Santiago Peña tento utorok vyhlásil takzvaný „Národný režim integrity, transparentnosti a prevencie korupcie v Paraguajskej republike“ počas ceremónie v Asuncióne, na ktorej sa zúčastnili hodnostári z ďalších dvoch mocností štátu.
„Dnes robíme krok, ktorý zmení našu cestu k úplnejšiemu a spravodlivejšiemu Paraguaju. Vyhlasujeme zákon, ktorým sa ustanovuje Národný režim integrity, transparentnosti a predchádzania korupcii v Paraguajskej republike. Viac ako norma je to záväzok voči každému Paraguajčanovi, ktorý sníva o transparentnejšej a rozvinutejšej krajine,“ povedal Peña.
Preventívnym prístupom k problematike je novým zákonom poverený hlavný kontrolór republiky: „Úrad kontrolóra musí pokračovať v kontrole verejných výdavkov, prokuratúra musí pokračovať v obviňovaní a trestnom stíhaní korupčníkov a súdnictvo ich musí odsudzovať. „Musí ísť do väzenia, to je realita, ale proti korupcii treba bojovať aj preventívne, nielen represívne, pretože samotný represívny systém zjavne nefunguje,“ vysvetlil Camilo Benítez. muž, ktorý zastáva túto funkciu.
Opatrenie nadobudlo účinnosť práve vtedy, keď bola zverejnená nová správa amerického ministerstva zahraničia o korupcii v Paraguaji. Dokument sa zaoberá investičnou klímou v juhoamerickej krajine, kde korupcia a beztrestnosť naďalej predstavujú hlavné prekážky ekonomického rozvoja. Napriek priemernému rastu hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,8 % v poslednom desaťročí a právnemu rámcu, ktorý uprednostňuje zahraničné investície, správa naznačuje, že právna neistota a slabé uplatňovanie zákona investorov odrádza.
„Nekontrolovateľná beztrestnosť a korupcia naďalej brzdia hospodárstvo Paraguaja, ktoré je vo väčšine ukazovateľov konkurencieschopnosti priemerné alebo podpriemerné,“ píše sa v časti listu.
Na druhej strane má Paraguaj sľubné ekonomické vyhliadky s trvalým rastom v poslednom desaťročí a značným potenciálom do budúcnosti. Poľnohospodársky, energetický, obchodný a stavebný sektor sú hlavnými motormi tejto expanzie.
V dokumente sa uvádza, že vláda okrem spravodlivého zaobchádzania so zahraničnými investormi zaviedla priaznivú politiku pre zahraničné investície s daňovými stimulmi a uľahčením repatriácie kapitálu.
Napriek „niekoľkým krokom na zlepšenie investičnej klímy, vrátane prijatia zákonov, ktoré riešia pranie špinavých peňazí, hospodársku súťaž, zverejňovanie miezd vo verejnom sektore a prístup k informáciám, … niekoľko amerických spoločností má naďalej problémy so spoluprácou s vládnymi úradmi pri riešení investičných sporov, vrátane neochota vlády splácať svoje dlhy,“ uvádza sa v správe.
V tejto súvislosti Peña priznal, že „máme určité rozdiely s ministerstvom zahraničia“ a trval na tom, že tieto závery boli dosiahnuté na základe zastaraných údajov.