S Trumpem se Kuba vrací na seznam zemí sponzorujících terorismus
Prezident Spojených států Donald Trump opět zařadil Kubu na seznam zemí sponzorujících terorismus a oznámil tvrdší opatření proti bolívarskému režimu Venezuely, který zůstává u moci i po skončení svého mandátu 10. června. že polovina světa neuznává Nicoláse Madura jako legitimního vítěze voleb 28. července 2024.
Trumpova série podepisování exekutivních příkazů zahrnovala zrušení toho, co jeho předchůdce Joseph Biden udělal minulý týden tím, že vyřadil Kubu z této katastrofální kategorie výměnou za propuštění asi 114 politických vězňů, které komunistická vláda na karibském ostrově uvěznila za účast na protestech z 11. 2021. Mezi propuštěnými jsou Dáma v bílém Tania Echevarría Menéndez a opoziční vůdce Félix Navarro, který má stále zadržovaného syna.
Republikánská hlava státu přemístila Kubu mezi národy, kam ji zařadila již během svého prvního funkčního období (2017-2021). Bidenova kontrainiciativa usilovala o propuštění 553 kubánských vězňů v důsledku dohody uzavřené mezi Havanou a Svatým stolcem. Demokratické opatření také zastavilo soudní spory u amerických soudů související s kubánským majetkem a zmírnilo finanční sankce.
Návrat Kuby do této kategorie bude znamenat nové zákazy prodeje zbraní, přísnější vývozní kontroly, vízová omezení, omezení zahraniční pomoci a obnovené ekonomické sankce, v souladu s Trumpovou tvrdou politikou vůči ostrovu na rozdíl od přístupu bývalého prezidenta Baracka Obamy k Castrova vláda.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio, silný zastánce Trumpových opatření, při svém potvrzovacím slyšení před Senátem trval na tom, že o kubánské roli při sponzorování terorismu nepochybuje.
Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel řekl, že Trumpovo rozhodnutí bylo „výsměchem“ a „aktem arogance“ s cílem posílit „krutou ekonomickou válku proti Kubě“. Obchodní embargo Spojených států vůči této zemi platí od roku 1962.
Trump navíc oznámil tvrdší opatření proti Madurovu režimu a vznesl otázky ohledně budoucích nákupů ropy z Caracasu, přičemž se zavázal usilovat o Madurův odchod od moci. Venezuela „byla před 20 lety skvělá země a nyní je to katastrofa,“ argumentoval Trump. „Pravděpodobně přestaneme nakupovat ropu z Venezuely. „Nepotřebujeme to,“ zdůraznil. Stejně tak trval na tom, že pád bolivarijského režimu lze dosáhnout bez vojenské intervence. „Maduro nakonec odejde za kratší dobu, než si myslíme,“ řekl.
Rubio také řekl, že ropné licence udělené společnostem, jako je Chevron, který působí ve Venezuele, musí být přezkoumány, protože jejich aktivity generují „miliony dolarů pro vládu, na kterou se snažíme tlačit“.
Co se týče budoucího vztahu mezi Spojenými státy a Brazílií, Trump doufal, že bude i nadále „vynikající“, ale varoval, že „oni nás potřebují mnohem více než my je. „Nepotřebujeme je.“