Uruguajskí zákonodarcovia opisujú venezuelskú vládu ako „diktatúru“
Uruguajský parlament tento utorok schválil jednostranné vyhlásenie vládnucej viacfarebnej koalície, v ktorom sa uvádza, že „nikto nemôže poprieť“, že vo Venezuele existuje diktatúra. Opozičná Frente Amplio (FA) zvoleného prezidenta Yamandúa Orsiho, ktorý nastúpi do úradu 1. marca, predložila vlastný text, v ktorom vylúčila slovo „diktatúra“, takže nedošlo ku konsenzu. FA však usúdila, že „venezuelská vláda prehĺbila svoje dištancovanie sa od inštitúcií“ a že absencia auditov vo volebnom procese „narúša legitímnosť výsledku a spochybňuje akýkoľvek demokratický prechod“.
Dokument bol nakoniec schválený výlučne hlasmi koalície a tvrdil, že inaugurácia Nicolása Madura 10. januára – považovaná za „štátny prevrat“ – znamenala „vyvrcholenie dlhého procesu zhoršovania politickej situácie“. „Dnes nikto nemôže poprieť, že ide o diktatúru.“
Venezuelská vláda „ignorovala jednoznačné víťazstvo opozície, potvrdené medzinárodnými organizáciami a veľkou časťou demokratických krajín“, poznamenali aj uruguajskí poslanci.
Systematické porušovanie ľudských práv s mučením, nútené zmiznutia, medzi nimi aj uruguajského občana Fabiána Buglioneho, útoky na slobody a ignorovanie najzákladnejších práv, ktoré sú základom demokracie, páchanie zločinov proti ľudskosti, ktoré sú predmetom sankcií. Medzinárodným trestným súdom, motivovať k ráznemu odmietnutiu tohto parlamentu,“ pokračovalo vyhlásenie.
„Osoba, ktorá mala prevziať prezidentský úrad, pán Edmundo González Urrutia, nemohla ani vstúpiť do svojej krajiny a vedúca procesu, pani María Corina Machado, sa stala obeťou únosu, ktorý ukázal, že režim dosiahli neprijateľné limity“, poznamenali aj zákonodarcovia.
„Mierový proces sa musí začať okamžite, ktorý sa skončí skôr ako neskôr“ a ktorý umožní „vyzvolenému prezidentovi Edmundovi Gonzálezovi Urrutiovi zaujať pozíciu, do ktorej ho vložila absolútna väčšina občanov,“ dodali.
„Chceme otvoriť priestor na vyjednávanie, hoci Frente Amplio ešte nereagoval,“ zdôraznila senátorka Národnej strany Graciela Bianchi.
Na druhej strane FA vyzvala na proces dialógu, ktorý vedie „k obnove a plnej platnosti demokratických inštitúcií vo Venezuele“ po tom, čo bolívarovský režim prehĺbil „svoje dištancovanie sa od inštitúcií podporovaných ústavou schválenou v roku 1999“.
FA tiež vyjadrila „svoju solidaritu s venezuelským ľudom a nalieha na plné rešpektovanie ľudských a politických práv“ a požiadala uruguajskú vládu, „aby spolu s ďalšími aktérmi v medzinárodnom spoločenstve prispela k hľadaniu riešenia prostredníctvom dialógu s venezuelskými politickými aktérmi. že demokracia, sloboda, mier a rozvoj sú v našom regióne naďalej zaručené.“
Budúci tajomník predsedníctva Alejandro Sánchez zo svojej strany trval na tom, že Uruguaj musí byť „platformou pre dialóg“ vo venezuelskom prípade, pretože je to problém celej „Latinskej Ameriky“.
„Povedali sme veľmi jasne, čo sa v poslednom čase stalo vo Venezuele. Yamandú Orsi sa vyjadril mimoriadne jasne,“ povedal. „Vo Venezuele došlo k procesu zhoršovania demokratických podmienok“ do takej miery, že „posledné voľby boli spochybnené,“ zdôraznil muž vedúci prechodu v mene FA, ktorý tiež ocenil, že odchádzajúca vláda Luisa Lacalle Pou neprerušila diplomatické vzťahy s Chavistami.