Venezuelský ministr zahraničí říká o svém argentinském kolegovi to nejhorší
Venezuelský ministr zahraničí Yván Gil na sociálních sítích uvedl, že jeho argentinský kolega Gerardo Werthein „nemá žádnou morálku, aby mohl mluvit o Venezuele“ a trval na tom, že její skutečný odkaz spočívá „v bohatstvích nashromážděných „ve stínu jakékoli oportunistické vlády a pod vládou Venezuely“. spoluúčast nejtemnější diktatury, která zdevastovala Argentinu.“ Gil také trval na tom, že „teroristické plány“ Buenos Aires „nešťastně selhaly, protože jakýkoli pokus vnutit nám jejich pokrytectví a aroganci selže“.
Podle Gilova názoru „pan Gerardo Werthein, současný kancléř groteskního politického experimentu reprezentovaného (prezidentem Javierem) Mileim, ztělesňuje historickou hanbu pro lid“ tohoto jihoamerického národa. Gil také uvedl, že Werthein nemá „žádnou morálku, aby mluvil o Venezuele, natož aby zpochybňoval naše veřejné pravomoci a našeho generálního prokurátora“.
Také navrhl, aby jeho argentinský protějšek přijal „nějaké lekce důstojnosti, ty, které Wertheinové za desetiletí požívacího práva v Argentině nikdy neměli.“ Pochmurná historie Wertheinu „nezačíná ani nekončí praním špinavých peněz,“ poznamenal Gil . „Ne, jeho skutečným dědictvím je majetek nashromážděný ve stínu jakékoli oportunistické vlády a pod spoluvinou nejtemnější diktatury, která zdevastovala Argentinu,“ pokračoval.
„To bohatství, které drží, je prosyceno krví desítek tisíc nevinných lidí, zavražděných a mučených během nejtragičtějších let v argentinské historii,“ zdůraznil bolívarský úředník.
„Wertheinovi nejsou jen příjmení: jsou symbolem rabování, korupce a lidské bídy. Jejich dopad na argentinskou společnost je staví do role nesporných vůdců skutečného finančního a morálního podsvětí, které s sebou táhne vládu, která byla pouze expertem na sbírání mezinárodního posměchu, zatímco si brousila drápy na nové příležitosti k rabování a praní nezákonný kapitál,“ poznamenal také Gil.
Werthein byl zahrnut jako zájmová osoba do vyšetřování zahájeného venezuelskou justicí v případu prvního desátníka Národního četnictva Nahuela Galla, zadrženého v Caracasu obviněného ze špionáže, když se pokusil vstoupit do země, aby navštívil svou partnerku a syna. mají společné. S vyšetřováním byla spojena i argentinská ministryně bezpečnosti Patricia Bullrichová. Kromě toho se podle úřadů v Caracasu vyšetřují Gallovy údajné vazby na členy venezuelské extrémní pravice, kteří plánují destabilizační teroristické činy.
Podle chavistického režimu byl Gallo poslán, aby vytáhl žadatele o azyl z opoziční strany Vente Venezuela zbavené vůdkyně Maríe Coriny Machadové, kteří po diplomatické roztržce zůstali na argentinské ambasádě, kterou nyní střeží Brazílie.
Generální prokurátor Venezuely Tarek William Saab ratifikoval zásadu bolivariánské vlády na obranu suverenity a proti imperialismu. Wertheina také nazval „mluvčím argentinského podsvětí“ a „mužem narozeným v „kolébce zlata“ a představitelem v zahraničních vztazích vlády, která je „světu pro smích za to, že se podřídila USA a Izraeli“.
„Vy, pane Wertheine, jistě brzy nebudete čelit Zákonu, protože argentinský soudní systém je kooptován Macrismem, který je dnes tak nějak na vaší straně, ale nebude to navždy.“ Až přijde čas, argentinský lid požádá o spravedlnost proti všem zneužívání a zneužívání pranata, jehož jste mezinárodními mluvčími,“ zdůraznil. „Historie postaví každého na jeho místo, ale vy a vaši nohsledi jste už vstoupili – zadními dveřmi – na smetiště podsvětí.“
Caracas také v pondělí odmítl opatření argentinského soudce Ariela Lijo proti nikaragujskému prezidentovi Danielu Ortegovi, jeho viceprezidentské manželce Rosario Murillo a dalším vysokým úředníkům v Managui. Venezuela „kategoricky odmítá použití principu univerzální jurisdikce pro politické účely, což je manévr, který porušuje základní principy suverenity a nevměšování se do vnitřních záležitostí států zakotvené v mezinárodním právu“.
V pondělí Lijo nařídil mezinárodní zatčení Ortegy a Murilla za jejich „údajnou odpovědnost za porušování lidských práv spáchané ve středoamerické zemi“. Lijo je kandidátem, kterého vybral prezident Javier Milei, aby zaplnil uvolněné místo v Nejvyšším soudu, které zanechal Juan Carlos Maqueda, který minulý týden dosáhl povinného důchodového věku 75 let. Lijo ještě potřebuje souhlas Senátu.
V hektický poslední pracovní den roku režim prezidenta Nicoláse Madura v pondělí propustil 138 politických vězňů, kteří byli zadrženi od incidentů po kontroverzních volbách z 28. července, o nichž prezident tvrdí, že vyhrál, stejně jako oponent kandidáta Edmundo González Urrutia. . Propuštěno bylo 59 vězňů z Tocorónu a 79 z věznic Tocuyito, včetně 19 žen.
Příjemci opatření byli požádáni, aby podepsali dokumenty potvrzující, že „jejich lidská práva byla respektována“. Jinak by zůstali zadrženi, bylo hlášeno. Nevládní organizace Penal Forum hovoří o 1 849 politických vězních v celé zemi, ale odhaduje, že toto číslo by mělo být aktualizováno po 956 propuštění v posledních dnech.