Villarruel má na starosti argentinskou exekutivu kvůli Mileiově cestě
Mluvčí argentinského předsednictví Manuel Adorni mimo jiné zveřejnil tento pátek v Donaldu Trumpovi a Davosu na sjezdu Světového ekonomického fóra (WEF).
Adorni učinil tato prohlášení poté, co se během zasedání Senátu objevily kontroverze, na nichž byl Eduardo Kueider v preventivní vazbě v Paraguayi vyhoštěn za vstup do země s nedeklarovanou finanční hotovostí. Puristé tvrdili, že toto zasedání bylo neplatné, protože mu předsedal Villarruel, který byl v té době po cestě Milei oficiálně odpovědný za exekutivu. Místopředsedkyně ale tvrdila, že podle zápisu vládního notáře v té době nebyla o přenosu pravomocí informována.
„Abychom vyjasnili jakékoli pochybnosti, sděluji vám, že v blízké budoucnosti bude viceprezidentka národa řádně informována o své odpovědnosti jako úředníka odpovědného za národní výkonnou složku ohledně zahraniční cesty, kterou prezident republiky Národ začne dnes,“ zdůraznil Adorni.
Mileiho cesta bude zahrnovat také setkání ve Washingtonu DC s generální ředitelkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristinou Georgievovou a generálním ředitelem Coca Coly Jamesem Quinceym před odletem do Švýcarska. K Mileiově delegaci se připojuje tajemnice předsednictva (a sestra) Karina Milei a ministři Luis Toto Caputo (hospodářství) a Gerardo Werthein (zahraniční záležitosti).
Kvůli Mileiově cestě musel Villarruel zrušit cestu do provincie Chubut, aby dohlížel na pomoc při lesních požárech Epuyén. Místo toho kontaktoval guvernéra Chubutu Ignacia Torrese, aby získal zprávu z první ruky o probíhajících událostech. Villarruel má k této oblasti osobní vztah, protože část svého dětství strávila v Epuyénu jako dcera vojáka, který sloužil v různých destinacích v zemi. Starosta města Epuyén José Contreras popsal situaci, která začala minulou středu, jako „totální katastrofu“ a vyjádřil své znepokojení nad předpovědí větru pro tuto oblast.
Před nástupem do prezidentského letadla ARG 01 poslal Milei do Kongresu takzvaný návrh zákona „Clean File“, který zakazuje komukoli s pevným odsouzením za trestný čin ucházet se o volenou funkci, jasně zaměřený na bývalou prezidentku Cristinu Fernández de Kirchner (CFK).
„Řekli všechno, ale nic nebyla pravda: prezident národa před chvílí podepsal zákon nazvaný ‚čistý záznam‘. Skutečný ‚pakt‘ je se všemi, kteří chtějí svobodnou a prosperující zemi,“ napsal Adorni na sociálních sítích.
V současném scénáři by CFK stále mohl kandidovat, protože jeho dovolání k Nejvyššímu soudu ještě nebylo vyřešeno. Nový návrh zákona by pro zbavení volebního práva postačoval odsouzení nižšího soudu potvrzené odvolacím soudem. Se sepsáním předlohy prý pomáhal ministr obrany Luis Petri.