Jamandú Orsi, zvolený za uruguajského prezidenta, znamená návrat ľavice k moci
Uruguaj zvolil za prezidenta Yamandúa Orsiho z Frente Amplio (FA), čím sa po piatich rokoch konzervatívnej vlády vrátila k moci ľavica. Orsi získal 49,8 % hlasov v porovnaní so 45,9 % pre Álvara Delgada z Národnej strany, čo je podľa oficiálnych výsledkov 92 000 hlasov. Odchádzajúci prezident Luis Lacalle Pou rýchlo zablahoželal Orsimu a vyhlásil, že je ochotný uľahčiť hladký prechod.
Ako gól z „La Celeste“ vo finále, tisíce ľudí čakajúcich na výsledky prezidentských volieb pozdĺž brehov Río de la Plata v Montevideu prepukli o 20:30 do výkrikov. Vtedy bol zrušený volebný zákaz, počas ktorého nie je možné zverejňovať informácie z prieskumov a bol zverejnený prvý exit poll v nedeľu. Orsi, muž, ktorého si bývalý prezident José Mujica vybral, aby vrátil ľavicu k moci, zvíťazil veľkou väčšinou nad priateľom a bývalým tajomníkom Lacalle Pou.
V nedeľu večer ako prvá vystúpila zvolená viceprezidentka, bývalá starostka Montevidea Carolina Cosse. „Dnes sa začína cesta k budúcnosti Uruguaja a k nádeji,“ povedal počas svojho prejavu.
Pred promenádou v Montevideu dav oslavuje výsledok.
Foto: Sebastián Astorga
Cosse tiež zdôraznil, že je to cesta „tolerancie“. „Sme tu, aby sme sa zjednotili. Chceli nás rozdeliť. Povedali nám, že náš Frente Amplio je najhorší v histórii a my sme hrdí na naše Frente Amplio, na toto Frente Amplio. Ale nebudeme mať zášť, pretože tiež vieme, že existuje nás, ktoré je väčšie ako Front, väčšie ako akákoľvek politická strana, a to preto, že sme hrdí na všetkých našich ľudí,“ vyjadril sa.
Vo svojom víťaznom prejave sa Orsi zaviazal podporovať národný dialóg a brániť demokratické hodnoty Uruguaja. „Posolstvo nemôže byť iné, ako zahrnúť diskusiu o myšlienkach,“ povedal. „Uruguaj opäť triumfoval ako krajina slobody, rovnosti a tolerancie.“ Delgado prijal porážku s gráciou a ponúkol spoluprácu v prospech národa.
Foto: Sebastián Astorga
Voľby znamenajú zmenu oproti konzervatívnej koalícii vedenej stranami National a Colorado. Hoci sú ekonomické ukazovatele Uruguaja stabilné, voliči uprednostnili sľuby FA o „bezpečnej zmene“, zameranej na ekonomický rast, rozdeľovanie príjmov a boj proti chudobe a neistote.
Do druhého kola sa zapojila pravica a stredopravica pod záštitou Republikánskej koalície, do ktorej okrem Národnej strany pribudla aj Colorado, ďalšia storočná sila, a tri menšie zoskupenia vrátane krajnej pravice. Cabildo Abierto. Na zotrvanie vo vláde to však nestačilo. Hoci ekonomické čísla nie sú zlé, jeho kandidát Delgado nedokázal zviesť voličov, ktorí mali pocit, že Uruguaj stagnuje.
Delgado prichádza do svojho poľného bunkra. Foto: Sebastián Astorga
Na druhej strane, z ústredia kampane porazeného kandidáta Delgado uznal svoju porážku a na sociálnych sieťach poslal správu s gratuláciou Orsimu: „Gratulujem zvolenému prezidentovi Yamandú Orsimu. Spoľahnite sa na nás pri vytváraní dohôd, ktoré Uruguaj potrebuje, aby sa mohol naďalej pohybovať smerom k rozvoju,“ napísal Delgado v X.
Odkaz bol v rovnakom duchu, ako to, čo povedal predtým v jeho prejave k militantom: „Majiteľmi koalície sú ľudia, ktorí za ňu žili a bojovali v celej krajine. Táto koalícia je pripravená podať obe ruky, ak budú potrebovať jednu na pomoc krajine,“ uzavrel.
Gratulujem zvolenému prezidentovi @OrsiYamandu. Spoľahnite sa na nás pri vytváraní dohôd, ktoré Uruguaj potrebuje, aby sa mohol naďalej pohybovať smerom k rozvoju.
— Alvaro Delgado (@AlvaroDelgadoUy) 25. novembra 2024
FA plánuje riešiť mieru vrážd 11,2 na 100 000 obyvateľov a zmierniť chudobu, najmä medzi deťmi, prostredníctvom reforiem sociálnej ochrany a nového systému boja proti organizovanému zločinu a obchodovaniu s drogami. Ekonomickú stratégiu vlády povedie ekonóm Gabriel Oddone, známy svojím sociálnodemokratickým prístupom.
Mujica, bývalý prezident a vodca FA, zdôraznil dôležitosť rokovaní v nasledujúcom volebnom období, kde má strana väčšinu v Senáte, ale na schválenie kľúčových zákonov bude potrebovať spojenectvá v Snemovni reprezentantov.