YPFB povoluje čerpání plynu z Argentiny do Brazílie přes Bolívii
Státní společnost Yacimientos Petroliferos Fiscales Bolivianos (YPFB) souhlasila s tím, že umožní Argentině pumpovat plyn do Brazílie prostřednictvím stávajícího plynovodu společnosti, oznámil prezident společnosti Armin Dorgathen toto úterý během Mezinárodního fóra o uhlovodících, hnojivech, obnovitelné energii a Alternativy v Santa Cruz de la Sierra. „Budeme podporovat efektivní tok plynu mezi Argentinou a Brazílií s využitím stávající infrastruktury a posílení regionální spolupráce,“ řekl.
Dohoda s argentinským Total Energies a brazilskou Grupo Matrix Energía “představuje zásadní krok k zahájení dodávek zemního plynu z Vaca Muerta a argentinských pánví prostřednictvím integrovaného dopravního systému (SIT) Bolívie na brazilský spotřebitelský trh. podporuje kontinuitu iniciativ nedávno oznámených dotyčnými společnostmi a posiluje proces regionální energetické integrace,“ uvedla také YPFB v prohlášení.
Osou, kterou bude zemní plyn vyrobený v argentinské formaci Vaca Muerta směrovat do hlavních spotřebitelských center v Brazílii, bude integrovaný dopravní systém (SIT) YPFB, který zahrnuje 1000 kilometrů plynovodů a kompresních stanic.
Argentina dosáhla dohody o prodeji plynu z Vaca Muerta do Brazílie na okraj summitu G20 v Rio de Janeiru, v události, která otřásla mezinárodními trhy vzhledem k ideologickým a osobním rozdílům mezi prezidenty Luizem Ináciem Lulou da Silvou a Javierem Milei.
Čerpání začne příští rok a do roku 2030 obě strany doufají, že dosáhnou objemu 30 milionů metrů krychlových denně, což je stejné množství, jaké Brazílie nakoupila od Bolívie.
Kromě plynovodu Bolívie-Argentina, vhodně postaveného pro provoz v opačném směru, technici zvažují další alternativy, jako je dosažení brazilského státu Rio Grande do Sul přes Uruguaianu, spojení Argentina-Paraguay-Mato Grosso do Sul, a také krmení Rio Grande do Sul přes uruguayské území.
Odhaduje se, že 70 % energie v Brazílii pochází z vodních elektráren, takže výroba podléhá meteorologickým změnám, jako je současné sucho, nejvážnější za posledních 74 let. Z toho plyne potřeba argentinského plynu za výhodnou cenu. Podle La Nación z Buenos Aires by prodej plynu do Brazílie mohl zvrátit obchodní bilanci mezi oběma zeměmi.